Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conducerile Asociațiilor de Proprietari din România ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conducerile Asociațiilor de Proprietari din România vor fi obligate, conform art. 50 din Legea nr. 196/2018, să dovedească faptul că există Acordul de Voință al TUTUROR proprietarilor, înscris în Acordul de Asociere !

Conducerile Asociațiilor de Proprietari din România vor fi obligate, conform art. 50 din Legea nr. 196/2018, să dovedească faptul că există Acordul de Voință al TUTUROR proprietarilor, înscris în Acordul de Asociere, mai ales prin prezentarea declarațiilor scrise și semnate de către TOȚI proprietarii Asociației respective (pot fi și acte adiționale la Acordul de Asociere inițiat la înființarea Asociației respective).
Sunt curios cum se va aplica acest articol 50 la Asociația de Proprietari nr.71 din Brăila, știind că în cadrul acesteia sunt 458 de proprietari (teoretici, deoarece ei n-au mai fost verificați la Oficiul de Cadastru din 1997, de la înființarea A.P.71), care locuiesc în imobile alcătuite din 9 blocuri și 28 de scări, acestea fiind situate pe 5-6 străzi diferite, la mare distanță unele de altele:
Legea nr. 196/2018 - Art. 50. Acordul de Voință al Asociației de Proprietari se realizează:
a) în Adunarea Generală a Asociației de Proprietari;
b) în baza declarațiilor scrise și semnate ale FIECĂRUI proprietar.
flory_mr, utilizator
Am eu o "vorba", dar nu mai vreau sa intind pelteaua.
Sta omul acesta pe forum, pe FB sau mai stiu eu pe unde si bate campii de rupe pamantul.
Frate, infiintarea unei asociatii de proprietari s-a intamplat sa fie aprobata intr-o judecatorie, da?
Ei, acolo, un judecator delegat, la vremea respectiva a verificat toate documentele solicitate (asociatiile au fost nevoite sa intocmeasca toate documentele in cel putin 3 exemplare - unul este la judecatoria locala, al doi-lea se gaseste la sediul ANAF si al trei-lea trebuie sa se gaseasca la /in sediul asociatiei)
Asa cum vi s-a mai spus, nu a fost nevoie de acordul tuturor proprietarilor, iar cei care au achizitionat locuinte in asociatia dvs. au fost sfatuiti sa depuna cereri de inscriere in asociatie, sa completeze acordul de asociere si tot ce li s-a mai cerut, pentru a intra in rand cu lumea - stim despre ce este vorba.
Daca acum L 196/2018 impune ca asociatiile sa-si verifice situatia membrilor, este o chestiune de bun siomt, adica hotararile in asociatii sa fie luate cu o majoritate legalaa mebrilor, nu cu membrii care au parasit aceasta viata,..
Vreti acum sa aruncati in aer tot ce s-a facut pana acum, dar nu o sa reusiti din mai multe motive pe care nici nu ma ostenesc sa le enumar.
Ma mira foarte tare ca ai o parere foarte buna despre dumneata (poate fi o buna calitate, daca nu intreci masura bunului simt), adica ce zici, sunt destept de mama focului, iar voi care imi tot raspundeti pe-aici sunteti niste prostii si vreau sa va pun la punct... Uite asa avem cetateni, unii cocotati la cele mai inalte nivelurile si care iau hotarari in numele nostru, chiar daca mie personal nu-mi plac sau sunt de-a dreptul hilare. Ce pot sa fac daca cu manutza mea i-am votat? A ajuns tara aceasta de toata batjocora, desi unii zic ca avem o tara foate frumoasa. Ce folos, pacat ca este locuita.
Administratorii forumului, nu stiu de ce va mai suporta bataia asta de joc, pe bune!
„Am o vorbă să-ți mai spun” ... dar nu mai vreau să întind pelteaua, ca să-l parafrazez pe Adam Grecu, cel care este administrator într-o Asociație asemănătoare cu cea de care cu scârbă aparțin (am fost dat în judecată pentru niște false sume ca restanțe, dar Instanțele au descoperit că datoria finală era a șefilor Asociației, care au calculat total ilegal listele de plată).
Știind că Adam Grecu e speriat de faptul că se vor dizolva de drept aceste Asociații mamut (a lui are aproximativ 500 de proprietari, a mea are 458 de proprietari, ce locuiesc în 9 blocuri de 4 etaje și 28 de scări, situate pe 6 străzi diferite, chiar și la distanțe de 1 km unul față de altul), voi clarifica și aspectul obligației dizolvării acestor Asociații total ilegale, după ce vom citi Legea 196/2018, în special art. 2, 17, 104 și 107, care arată explicit ilegalitățile din aceste așa-zise Asociații de Proprietari.
Dacă nu regăsim printre actele Asociației de Proprietari de care aparținem (în Tabelul Nominal adițional la Acordul de Asociere obligatoriu pentru orice Asociație), acele cereri de înscriere (de adeziune) semnate de toți proprietarii, avem dovada clară că Asociația respectivă activează ilegal, deoarece sunt false declarațiile șefilor Asociației precum că avem membrii proprietari legal înscriși în Asociația noastră, pentru a putea funcționa legal ca persoană juridică.
Dacă nu avem clară și legală componența acestei așa-zise Asociații de Proprietari, aceasta trebuie dizolvată de drept, deoarece și-a încălcat scopul, conform art.245 din Noul Cod Civil (A.P.71 din Brăila nu are nici măcar un sediu legal, real și actual, pentru a fi identificabilă ca persoană juridică).
INVOCAȚI ACEST ARTICOL DIN NOUL COD CIVIL, PENTRU DIZOLVAREA UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI GEN A.P.71 DIN BRĂILA (cu 458 de proprietari ce locuiesc în 9 blocuri și 28 de scări, situate pe 6 străzi diferite):
Art. 245. Dizolvarea persoanelor juridice de drept privat. Persoanele juridice de drept privat se dizolvă: b) dacă scopul nu mai poate fi îndeplinit; c) dacă scopul pe care îl urmăresc sau mijloacele întrebuințate pentru realizarea acestuia au devenit contrare legii sau ordinii publice, ori dacă ele urmăresc un alt scop decât cel declarat; e) prin orice alt mod prevăzut de lege, actul de constituire sau Statut.

Vedeți modelul de cerere de înscriere în Asociația de Proprietari de care aparțineți ca proprietari (în lipsa acestor cereri, Asociația e ilegală): [ link extern ]
flory_mr, utilizator
Da, sunt foarte speriat de cele constatate de dumneata, ce sa zic ?
Retine cateva lucruri simple:
- nu fac parte din conducerea asociatiei, sunt doar administrator, asa ca iar bati campii nene, trebuie sa intelegi ca mai multi useri incearca cat pot si ei, sa te aduca pe drumul cel bun, dar se vede de departe ca ai probleme de intelegere;
- unele dintre asociatiile despre care vorbim, asa cum am mai spus, sunt infiintate inainte ca dumneata sa te fi nascut, au trecut prin furcinile caudine ale unui reprezentant al judecatoriei locale (stiu asta din povestirile initiatorilor care au "fost intorsi" cu dosarele pana le-au completat in conformitate cu legislatia de atunci);
- poate ca unii dintre presedinti au avut probleme in sensul ca au mai intocmit cereri in fals - nu stiu, dar mai terminat cu presupunerile tale - dar asta este treaba lor (daca ai ceva impotriva, mergi la cimitir sa-i dezgropi si sa le ceri socoteala;
- din acest motiv, am considerat ca acum Legea obliga conducerile as. prop. sa-si revizuiasca situatia proprietarilor, sa completeze dosarele initiale care in mod sigur se gasesc prin arhivele judecatoriilor - daca mai sunt;
- nu mai am nimic de adaugat la numeroasele dumitale probleme, probleme care te privesc personal; ai castigat toate procesele itentate asociatiei din care faci parte, asa ca banuiesc ca judecatoria impreuna cu primaria Braila iti vor turna un monument in centrul orasului, ca semn al pretuirii efortului depus spre iluminarea si aducerea pe calea ce-a buna a concetatenilor/vecinilor braileni, dar ajunge, pe noi mai lasa-ne in pace;
.....................................
Cer scuze celorlalti useri care sunt nevoiti sa citeasca toate cele de mai sus, dar poate mai invata unii si din astea.
Sa fiti sanatosi!

Adam Grecu a scris:
Da, sunt foarte speriat de cele constatate de dumneata, ce sa zic ?
Retine câteva lucruri simple:
- nu fac parte din conducerea asociatiei, sunt doar administrator, asa ca iar bati campii nene, trebuie sa intelegi ca mai multi useri incearca cat pot si ei, sa te aduca pe drumul cel bun, dar se vede de departe ca ai probleme de intelegere;
- unele dintre asociațiile despre care vorbim, asa cum am mai spus, sunt înființate înainte ca dumneata sa te fi născut, au trecut prin furcile caudine ale unui reprezentant al judecătoriei locale (știu asta din povestirile inițiatorilor care au "fost întorși" cu dosarele pana le-au completat in conformitate cu legislația de atunci);
- poate ca unii dintre președinți au avut probleme in sensul ca au mai întocmit cereri in fals - nu știu, dar mai terminat cu presupunerile tale - dar asta este treaba lor (dacă ai ceva împotrivă, mergi la cimitir sa-i dezgropi si sa le ceri socoteala;
- din acest motiv, am considerat ca acum Legea obliga conducerile as. prop. sa-și revizuiască situația proprietarilor, sa completeze dosarele inițiale care in mod sigur se găsesc prin arhivele judecătoriilor - dacă mai sunt;
.....................................

Se vede că dumneata simți pericolul că Asociația cu aproximativ 500 de proprietăți în care lucrezi ca și administrator, se va dizolva în mai multe Asociații pe scări sau blocuri (pe Condominii reale, conform definiției legale) și din acest motiv ai început atacurile împotriva persoanei mele, care nu fac altceva decât să postez din legislație obligațiile șefilor sau ale administratorilor precum Adam Grecu, care lucrează într-o Asociație „mamut” pasibilă de dizolvare clară, de drept.
Înainte de a mă contesta, ar fi bine să citești acest articol postat chiar de doamna Simona Voiculescu redactor-șef din cadrul avocatnet.ro (doar n-oi jigni-o și pe această doamnă onorabilă) - www.avocatnet.ro/articol_497...
Am înțeles acum atacurile împotriva mea, știind că ai precizat pe Forumul avocatnet.ro că ești plătit în funcție de numărul de proprietari (aproximativ 500). Ce tragedie ar fi pentru Adam Grecu (dar și pentru alți administratori din Asociații ilegale, cu mai mult de 2 blocuri ne-legate între ele prin proprietăți sau conducte comune) să se dizolve Asociația în care lucrează, în Asociații mai mici (pe scări sau blocuri care respectă definiția Condominiului de la art. 2, litera h din Legea nr. 196/2018), implicit, scăzând și salariul acestuia !

Sunt curios dacă vreun șef de Asociație va putea dovedi legalitatea Asociației pe care o conduce prin acest Acord de Asociere, care este foarte clar, dar și cu multe obligații extrem de greu de îndeplinit.
Art. 17. - (2) Statutul și Acordul de Asociere se întocmesc în baza prezentei legi.
(3) Acordul de Asociere trebuie să conțină:
a) adresa și individualizarea proprietății individuale, potrivit actului de proprietate;
b) numele şi prenumele tuturor proprietarilor asociaţi;
c) descrierea proprietăţii, cuprinzând: descrierea Condominiului, structura Condominiului, numărul de proprietăţi individuale structurate pe număr de camere, numărul de clădiri, numărul spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, suprafaţa terenului aferent Condominiului, numărul Cadastral sau Topografic al imobilului şi numărul de Carte Funciară, pentru imobilele înscrise în evidenţele de Cadastru şi Carte Funciară;
d) enumerarea şi descrierea părţilor aflate în proprietate comună, precum şi regulile de folosinţă a părţilor comune potrivit prezentei legi;
e) Cota-Parte Indiviză ce revine fiecărui proprietar din proprietatea comună;
f) declarațiile pe propria răspundere ale proprietarilor privind informaţiile referitoare la Suprafeţele Utile şi construite în situaţia în care acestea diferă de cele înscrise în actele de proprietate asupra locuinţelor sau a spaţiilor cu altă destinaţie.
(7) Înscrierea ulterioară în Asociaţie a proprietarilor care nu au fost prezenţi la adunarea proprietarilor în vederea constituirii Asociaţiei de Proprietari sau care au dobândit calitatea de proprietari ulterior adunării de constituire, după caz, se face la cererea scrisă a acestora, prin semnarea unui act adiţional la Acordul de Asociere. Prin grija preşedintelui Asociaţiei de Proprietari, actele adiţionale se ataşează dosarului de înfiinţare a Asociaţiei, se păstrează la sediul Asociaţiei şi se prezintă compartimentelor de specialitate din cadrul Primăriei, la solicitarea acestora.
(8) Acordul de Asociere şi Statutul Asociaţiei de Proprietari, actualizate, se depun de către preşedintele Asociaţiei de Proprietari, ori de câte ori sunt modificări, la Judecătoria în a cărei rază teritorială se află Condominiul.
(9) Odată cu pierderea calității de proprietar în Condominiu ÎNCETEAZĂ STATUTUL DE MEMBRU al respectivei Asociații de Proprietari.

Adam Grecu, aștept comentariile pe marginea acestor articole de lege care aduc dovada ilegalității acestor așa-zise Asociații de Proprietari comunistoide, care au fost legale doar la înființare, în prezent având niște așa-ziși membri ilegali, unii chiar decedați, și astfel, și Adunările Generale au fost ilegal convocate, plus faptul că nu știm exact care e proprietatea comună (cota-parte indiviză) !

-Editat de admin: Renunțați la formatarea excesivă, dați senzația că țipați în permanență la toți cei care citesc.-
Manuela Rășină, administrator
Stimabile, Nu intelegi nimic si eu zic ca ori o faci pe prostul, ori o faci pe desteptul - desigur, dumneata nu ai cum sa faci deosebirea, pe bune!
Am o rugaminte mare: nu mai cita cele scrise de catre un user, mai ales ca citatul provine din postul de mai sus; apoi, nu mai "boldi" ca nu mai suport!
Repet: nu mai pot de frica ca asociatia noastra se va diviza si nu am sa mai castig 10.000 de euro pe luna, intelegi? Stii ce patesc cei care poarta grija altora si a cainelui care moare de drum lung, da?
Iti mai spun ceva si te las sa-ti prezinti in voie (cat te mai lasa adminstratorii forumului) toate cunostintele in drept comun.
In momentul in care proprietarul unei locuinte a piedut intr-un fel sau altul proprietatea, noul proprietar avea obligatia sa se prezinte la asociatie sa aduca o copie dupa actul de proprietate si daca dorea putea sa se inscrie ca membru al asociatiei, ori acest lucru nu s-a intamplat de cele mai multe ori din diferite motive - cel mai des intalnit era nestiinta cetateanului, ignoranta - chit ca noi aveam grija sa-l informam. Cine este vinovat?

Citeste si interpreteaza cu atentie ce ai citat mai sus - art. 72, mai ales punctele 7, 8 si 9. Eu tocmai am scris aceste lucruri in postarea mea anterioara, asa ca nu-mi mai atrage mie atentia despre lucruri deja stiute!
Ramane faza cu teama mea ca cele 500 si ceva de apartamente sa-si faca propria lor asociatie si ca sa intelegi si dumneta un lucru simplu: eu imi vand munca - si culmea, ieftin, adia sub 0.30 lei/mp de suprafata utila. Am mai spus acest lucru, dar am insistat sa intelegi si dumneata.
Pe proprietarii nostri nu-i poate obliga nimeni sa adere/ sa ramana in aceasta asociatie mamut, daca asa ar dori (este un drept constitutional sa adere, sa se inscrie unde doreste)
Pot sa-ti spun, ca poate nu stii, ca la noi sunt firme care administreaza 1.500-2.000 de apartamente, desigur, organizate pe blocuri, pe scari, asa cum se spune acum. aceste firme au ca obiect principal de activitate chiar administrarea asociatiilor de proprietari, oameni care au investit serios intr-o astfel de afacere, au angajati de specialitate, au compartimente financiar-contabile, oficii juridice si tehnice... Cine obliga o asociatie de 10-20 de apartamente sa fie administrata de catre mine sau sa sa fie administrate de catre o alta firma dint-asta foarte mare ? Sa stii ca oamenii fac deosebirea!