Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare spatiu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare spatiu

Buna ziua!Firma are in proprietate un spatiu comercial pentru care am gasit cumparator persoana fizica.Firma este in inactivitate temporara din 2015,am fost platitor de TVA.Reactivez firma ca sa pot sa vand spatiul si sa trec apoi la lichidare voluntara.Intrebarea este daca la vanzarea spatiului,care este constructie veche eliberez factura cu TVA sau nu?Multumesc.
Buna ziua,

Aveti 2 variante:

- regimul de scutire fara drept de deducere (tva 0%)
Insa atentie, acest regim impune vanzatorului ajustarea negativa a sumei TVA deduse initial daca bunul imobil se afla in cadrul perioadei de ajustare de 20 de ani;

- in regimul de taxare cu tva (19%), dupa depunerea unei notificari la organul fiscal competent.

Vanzatorul va factura cu tva (adica trebuie sa va reobtineti codul de tva),nu va ajusta TVA dedusa initial in situatia in care cumparatorul este o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in regim normal. Se aplica taxarea inversa.
Inteleg ca vindeti unei persoane fizice, fara cod de tva, deci ar ramane varianta 1.
Constantin Vera, Contabil
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!