Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Copiii bolnavi la scoala/gradinita
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Copiii bolnavi la scoala/gradinita

Buna ziua

La scoala unde invata copilul si nepotii mei (si am mai auzit de foarte multe cazuri) de mai bine de o luna este o "boala" permanenta. Ducem copiii 2 zile a scoala si 5 ii tinem acasa pe medicamente si tratamente si asta din cauza ca exista parinti iresponsabili care trimit copiii la scoala chiar daca acestia au febra, tusesc sau le curge nasul pe motiv ca nu au cu cine sa-l lase acasa. Am ajuns la disperare! Directoarea si profesorii ne-au spus ca ei nu pot face nimic - nu au voie sa nu primeasca copilul la scoala. Chiar asa este? Chiar nu exista nicio prevedere legala, niciun regulament, ordin sau ceva asemanator care sa interzica primirea la scoala a copiilor bolnavi? Este normal ca o gripa sa "stea" in scoala pe toata durata cursurilor?

Va multumesc pentru orice ajutor. Dupa ce am ajuns cu copilul de 2 ori la spital cu infectii respiratorii din ce in ce mai grave nu vreau sa las lucrurile asa in continuare.

Va rog sa-mi spuneti caror organisme trebuie sa ma adresez pentru rezolvarea situatiei.
Puteti sesiza Directia judeteana de sanatate publica in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Prin email nu e valabil?
Este, daca primiti confirmare de primire e.mail de la destinatar.