avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la SRL
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la SRL

Un SRL aduce mobila din UE, luata de la particulari, insa face si transporturi catre UE. Poate fi platitor de TVA numai pentru transporturi (fara produsele aduse) ?
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 20:35, 23 Noiembrie 2018
1.Nu poate fi platitor doar pentru transporturi.
2.Sa inteleg ca achizitionati mobila second hand din UE ? In acest caz puteti aplica un regim special de tva, adica aplicati tva doar asupra adaosului comercial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la achizitie auto pe firma MrFB MrFB Buna ziua! Daca detin o firma proaspat platitoare de TVA,pot achizitiona auto pe firma din Germania in regim second-hand la pret fara tva? Daca da,ce se ... (vezi toată discuția)
Tva-ul bob02008 bob02008 Buna seara. Am infiintat un SRL-D de curand si l-am inscris si platitor de TVA Am si eu doua nelamuriri 1) Cum deduc TVA-ul 2)Daca cumpar marfa de la un ... (vezi toată discuția)
Dealer auto Vali107Tipu Vali107Tipu Buna ziua As dori sa imi spuneti daca domeniul principal de activitate al firmei este comertul cu automobile, si daca achizitionez o masina la pretul net(fara ... (vezi toată discuția)