Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Chirie legala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Chirie legala

Buna seara.
Intentionez sa achizitionez o garsoniera pe care vreau sa o inchiriez (legal).
Garsoniera pe care doresc sa o cumpar o pot lua doar cu antecontract de vanzare-cumparare deoarece este pe rol un proces de rectificare C.F.
O pot inchiria legal daca eu practic o voi avea pe nume doar dupa finalizarea procesului?
Da, nu vad o problema in sensul indicat de dvs. Locatorul nu trebuie sa fie neaparat proprietar. Mai mult, inchiriind garsoniera dvs faceti venit, cu care va declarati la anaf, in baza faptului ca aveti posesia acestei garsoniere. Daca pe rol este doar o actiune in rectificarea cartii funciare si nu una in revendicare sau mai stiu eu ce altceva, atunci nu vad motive sa va faceti probleme.
Acum, nu se reiese clar din intrebarea dvs, ce intelegeti prin "O pot inchiria legal ...". Legal din ce punct de vedere, al legislatiei fiscale sau al celei civile?