Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Suntem 2 frati si parintii nostri au in proprietate un teren si o casa.
Ar putea sa faca un testament prin care sa dea terenul la unul dintre noi si casa la celalat?
In acest caz se poate cere deschiderea succesiunii la decesul unia dintre parinti, sau testamentul impedica deschiderea succesiunii pana la decesul ambilor parinti?
Succesiunea testamentară se deschide la decesul celui care a lăsat testamentul.
În cazul dvs...nu mi se pare o idee bună.
Testamentul nu este act de proprietate, astfel încât va trebui dezbătută succesiunea.
Mai bine, v-ar face părinții acte fiecăruia, din timpul vieții.
Eventual cu clauza de uzufruct viager.