avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Suntem 2 frati si parintii nostri au in proprietate un teren si o casa.
Ar putea sa faca un testament prin care sa dea terenul la unul dintre noi si casa la celalat?
In acest caz se poate cere deschiderea succesiunii la decesul unia dintre parinti, sau testamentul impedica deschiderea succesiunii pana la decesul ambilor parinti?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:23, 24 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Succesiunea testamentară se deschide la decesul celui care a lăsat testamentul.
În cazul dvs...nu mi se pare o idee bună.
Testamentul nu este act de proprietate, astfel încât va trebui dezbătută succesiunea.
Mai bine, v-ar face părinții acte fiecăruia, din timpul vieții.
Eventual cu clauza de uzufruct viager.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietari dupa testament carmen ala carmen ala Parintii mei vand cu clauza de uzufruct casa unui frate. Fratele lasa prin testament casa la doi nepoti. Fratele moare, dar dintre parinti, tatal inca ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune silema silema Este vorba de o mostenire; mama a decedat, tata traieste si ar vrea pe timpul vietii sa imparta celor trei copii, nu neaparat in in mod egal, (unul dintre ei ... (vezi toată discuția)
Buna seara. ambii parinti sunt decedati. au detinut casa si teren ... Miron Carmen Valeris Miron Carmen Valeris Buna seara. Ambii parinti sunt decedati. Au detinut casa si teren agricol, pentru care au obtinut titlu de proprietate. Dupa moartea tatalui am dezbatut ... (vezi toată discuția)