Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla daca nu imi iau zilele libere cuvenite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla daca nu imi iau zilele libere cuvenite

Buna ziua,

1.Doresc sa stiu ce se intampla daca nu imi 'revendic' zilele libere? In curand se implineste un an de cand m-am angajat si doresc sa stiu ce se va intampla cu zilele de concediu nerevendicate? pot primi bani dupa un an?

2. ce se intampla daca doresc sa imi dau demisia pentru a accepta o oferta mai buna? primesc cumva zilele libere, sau ma pacaleste sa le schimb cu cele 2 saptamani in care ar mai trebui sa vin -platit- la munca?
1. Zilele de CO neefectuate in anul anterior:
- se compenseaza in bani numai la incetarea c.i.m.
- angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

2. Pe durata preavizului se pot lua zile libere sau zile de CO.