Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor!

Buna seara.Pentru ca de fiecare data cand am avut nevoie de un sfat competent mi-ati raspuns indraznesc din nou sa va solicit sfatul.Este vorba despre o succesiune in care un minor mosteneste pe tatal decedat.Mama copilului doreste dezbaterea in instanta amenintand ca daca nu primeste ce i s=a promis o sa solicite protectia copilului in instanta.Are protectia copilului competenta de a se implica in dezbaterea succesiunii sau primeste exact atat cat este legal?Multumesc mult!
Buna seara,
Mama minorului primeste 1/4 din masa succesorala si minorul 3/4.
Asa spune legea asa se imparte.
mama nu poate pretinde alta cota
cine i-a promis si ce ?
Cred ca trebuie sa dati mai multe detalii, dvs cine sunteti ? De a cui mostenire este vb ?
Copilul mosteneste tot ce i s-ar fi cuvenit tatalui sau daca era in viata.