avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare mostenire

Vreau sa cumpar o mostenire de la un unic mostenitor . Legal am voie dar ma intereseaza daca dupa cumparare pot face modificari in titlu de proprietate deoarece parcela este gresita din titlu. Si nu se poate face intabulare . Imi trebuie intabulare cand cumpar mostenirea sau mostenitorul trebuie sa o faca?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:01, 27 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se face succesiunea si apoi puteti cumpara de la mostenitor. Vanzatorul face intabularea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren mmarcelcozma mmarcelcozma Doresc sa cumpar o parcela de teren . Pe parcela in cauza exista un titlu de propritate eliberat pe tatal decedat al vanzatorului . Exista 7 frati . Care este ... (vezi toată discuția)
Acte vanzare teren Anca I. Anca I. Buna ziua. Am urmatoarea situatie: un teren mostenit de la tatal meu dobandit prin retrocedare cu titlu de proprietate. Am urmat procedurile de mostenire.. ... (vezi toată discuția)
Vanzare terne mostenit Tinab Tinab In anul 2003 tatal meu a decedat. In termenul de 6 luni am facut succesiunea eu fiind unicul mostenitor intrucat mama mea a renuntat in favoarea mea.Printre ... (vezi toată discuția)