Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe chirii

Buna ziua ,

Vreau sa închiriez un apartamant si sa il înregistrez la ANAF. Cat ar trebuie sa plătesc impozit daca chiria este 1600 lei ? Atat eu cat si sotul suntem salariați, in acest caz se mai plateste CAS ?
Vrincianu Florentina, utilizator
Chiria se imparte tuturor proprietarilor in cotele procentuale detinute si fiecare depune declaratie pentru cota sa. Impozitul se calculeaza la 60% din chirie.
Asadar daca este bun comun trebuie sa ne depunem amândoi declaratia de venit? Părțile nu sunt specificate in ctr dat fiind căsătoriți este 50% - 50% .
Dar despre CAS imi puteti spune ceva? Mai platim cei 10% ?
Da, amandoi depuneti declaratia unica.

Nu platiti CASS deoarece venitul impozabil este mai mic decat salariul minim pe economie.
Iulian MANEA, Contabil
Este vorba de media lunara; cred ca ati inteles.