Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din inchiriere

Buna ziua ,

Vreau sa închiriez un apartament si sa il înregistrez la ANAF. Cat ar trebuie sa plătesc impozit daca chiria este 1.000 lei ?Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Depuneti declaratia unica in termen de 30 de zile de la incheierea contractului, impozitul este 10% si se aplica la 60% din venitul din chirie (40% reprezinta cota forfetara neimpozabila).
Multumesc pt raspuns. Are vreo importanta daca persoana de la care inchiriez apartamentul nu lucreaza? Este o alta modalitate de calcul?
Daca veti fi chirias nu intra in sarcina dvs. depunerea declaratiei si plata impozitului.
Impozitul nu se calculeaza altfel daca persoana nu este salariata.
elenazan, utilizator