avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot iesi la pensie?

Buna ziua!Am citit despre legea 632/26noiembrie 2018,referitoare la iesirea la pensie mai devreme cu 10 ani.Am lucrat ca mecani auto 19 ani,am suferit 2 interventii de hernie de disc si sufar de epilepsie.Am avut pensie de invaliditate gradul2 ,14 ani,iar de 4 ani gradul 3.Pot iesi la pensie cu aceasta lege??Am 55 ani. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniela ionita Lefter , utilizator 12:27, 1 Decembrie 2018
Nu exista legea 632/2018.
Exista decizia nr.632/2018 a CCR.
Ea se refera la persoanele care au lucrat in conditii de handicap.
D-voastra nu ati lucrat in conditii de handicap.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie, conform deciziei ccr 632/2018 FlorinPr. FlorinPr. In cazul pensionarii, conform Deciziei CCR 632/2018, eu, avand un certificat de handicap mediu (hipoacuzie de perceptie bilaterala - sau pe scurt surditate, la ... (vezi toată discuția)
Suma pensiei pe caz de boala gradul 2 Darkiyl Darkiyl Bună ziua, am 18 ani , iar în luna noiembrie anul am făcut operație de hernie de disc, și nu mă simt prea bine, Ași dori sa va întreb ce suma ași ... (vezi toată discuția)
Pensionarea unei persoane cu grad de handicap MirelaDorobantu MirelaDorobantu Buna ziua Am vazut articole referitoare la posibilitatea iesirii la pensie cu 10 ani mai devreme în situaţia asiguraţilor cu handicap accentuat, dacă au ... (vezi toată discuția)