Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire patata cu sange
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire patata cu sange

Buna ziua.

Am o problema pe care nu stiu cum sa rezolv.
In anul 2014 a decedat tatal meu. Nu s-a dezbatut succesiunea si in anul 2017 a decedat si mama, si iarasi nu s-a facut succesiunea.

(Eram patru frati: doua fete si doi baieti. Baietii nu s-au insurat, au locuit cu parintii nostri in apartamentul care era proprietatea parintilor, iar dupa decesul parintilor ei au ramas in apartament. Sora mea si eu avem familie, fiecare cu casa lui)

Dupa 6 saptamani de la decesul mamei unul dintre frati a omorat pe celalalt. El acum ispaseste pedeapsa de 12 ani.

Acum sora mea vrea sa fie dezbatuta succesiunea, iar tema mostenirii ar fi apartamentul care apartinea parintilor.

Eu nu vreau sa detin in comun (ca mostenire comuna) acel apartament nici cu sora nici cu criminalul.

Ce optiuni am?

Cum pot sa renunt la mostenire contra unei sume de bani, sau sa renunt la mostenire scapand de nervi si alte lucruri neplacute.
Contra unei sume de bani, nu puteti, pentru că declarația de renuntare facuta sub aceasta conditie, este lovită de nulitate absolută.
Renuntarea este pură și simpla, renuntatorul fiind considerat a nu fi fost niciodată moștenitor.
Declarația de renunțare o puteti da la orice birou notarial.
Puteti sa va vindeti celorlalti mostenitori interesati cota-parte din mostenire la dezbaterea suncesiunii.
Nu puteti sa si renuntati si sa si primiti banuti conform principiului romanesc si cu slanina in pod si cu sufletul in rai.Sau renuntati fara nici o pretentie sau va vindeti cota parte celorlalti mostenitori.