Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depasirea numarului de 3 contracte pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depasirea numarului de 3 contracte pe perioada determinata

Buna ziua, sunt angajata pe postul de secretara la o scoala in mediul rural pe perioada determinata din data de 01.06.2017( fiecare contract fiind pe o durata de 6 luni).
Incepand cu data de 01.12.2018 este al 4 contract pe perioada determinata. . Scoala sustiune ca nu se poate organiza concurs, deoarece postul este blocat de minister.
Va rog sa imi spuneti daca este corecta situatia.
cristina_verbal, utilizator
Sigur este incheiere de c.i.m. si nu prelungire de durata ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
la incetarea contractului se face decizie de incetare + incetare contract cu art 56 lit. i.
Apoi se face o noua decizie + CIM nou.
In acest caz, nu se pot incheia mai mult de 3 c.i.m. succesive pe durata determinata, conform art.83 C.mun....