avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depasirea numarului de 3 contracte pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depasirea numarului de 3 contracte pe perioada determinata

Buna ziua, sunt angajata pe postul de secretara la o scoala in mediul rural pe perioada determinata din data de 01.06.2017( fiecare contract fiind pe o durata de 6 luni).
Incepand cu data de 01.12.2018 este al 4 contract pe perioada determinata. . Scoala sustiune ca nu se poate organiza concurs, deoarece postul este blocat de minister.
Va rog sa imi spuneti daca este corecta situatia.
Ultima modificare: Luni, 3 Decembrie 2018
cristina_verbal, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:38, 3 Decembrie 2018
Sigur este incheiere de c.i.m. si nu prelungire de durata ?
Ultima modificare: Luni, 3 Decembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
la incetarea contractului se face decizie de incetare + incetare contract cu art 56 lit. i.
Apoi se face o noua decizie + CIM nou.
In acest caz, nu se pot incheia mai mult de 3 c.i.m. succesive pe durata determinata, conform art.83 C.mun....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim durată determină AndradaCristu AndradaCristu Bună ziua, Contract de muncă pe perioadă determinată, se prelungește din 02.12.2015 până în 01.12.2018 (36 luni). 1/ dacă ultimul AA de ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cim determinat ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am o nelamurire, cand expira acest contract pe durata determinata? determinata, de 3 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data ... (vezi toată discuția)
Cim durata determinata mihialescu mioara mihialescu mioara Revin la subiectul pe care l-am mai abordat cu privire la cim pe durata determinata si as vrea sa intreb daca, prin act aditional prelungesc perioada intiala a ... (vezi toată discuția)