Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pistol cu bile de cauciuc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pistol cu bile de cauciuc

Buna ziua,

Ma gandesc sa cer un permis pt pistol cu bile, neletal. Imn ce conditii pot folosi o astfel de arma? O pot folosi doar in cazul unui atac in casa sau si in alte situatii?

Multumesc
Dar eu exact asta vreau sa aflu: ce inseamna autoaparare? Ma consider o persoana prudenta ce evita discutiile in contradictoriu, cea mai buna arma a mea fiind prudenta. Dar daca cineva ma ataca, eu cand pot folosi arma. Concret.

Ce articole din codul penal trebuie sa cunosc? Legea privitor la regimul armelor am citit-o si din acest motiv am deschis topicul pt ca nu inteleg in ce fel ma pot apara mai bine si mai eficient.
Din cate am inteles, folosirea unei arme neletale in alte conditii decat cele prevazute de lege constituie contraventie. Doar folosirea de arme letale constituie infractiune. In definitiv, daca pretul 'alungarii' unui eagresor este o amenda de 2000-5000Ron, cred ca merita.

Art. 132 - Contraventii
Sunt considerate contraventii urmatoarele fapte:
1. nerespectarea obligatiei de anuntare a pierderii, furtului sau disparitiei armelor letale in termenul prevazut la art. 8 alin. (1);
2. neindeplinirea obligatiei de a nu instraina documentele prevazute la art. 8 alin. (2);
3. neindeplinirea obligatiei de a preda o arma letala sau munitii gasite, in termenul prevazut la art. 9 alin. (2);
4. neindeplinirea obligatiei de depunere la politie a armelor sau munitiilor al caror detinator legal a decedat, in termenul prevazut la art. 9 alin. (3);
5. nedeclararea informatiilor prevazute la art. 13 si art. 19 in termenul stabilit;
6. neindeplinirea obligatiei de prezentare la politie in vederea solicitarii acordarii permisului de arma, in termenul prevazut la art. 24 alin. (1);
7. neprezentarea la politie in vederea vizarii permisului de arma in conditiile stabilite la art. 27 alin. (2);
8. neindeplinirea obligatiei de pastrare a armelor in conditiile prevazute la art. 28 alin. (1) si (2);
9. pastrarea sau portul armei fara indeplinirea conditiilor prevazute la art. 33 alin. (2) sau, dupa caz, alin. (3);
10. nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 35 alin. (1) si (2);
11. transportul armelor de vanatoare fara indeplinirea conditiilor prevazute la art. 38 alin. (1);
12. portul armelor de vanatoare fara indeplinirea conditiilor prevazute la art. 38 alin. (2);
13. nerespectarea obligatiei de a nu lasa arma de vanatoare in gaj sau in alte forme de garantie, prevazuta la art. 40 alin. (2);
14. transportul armelor de tir fara indeplinirea conditiilor prevazute la art. 42 alin. (1);
15. nerespectarea interdictiilor prevazute la art. 44 alin. (4) si (5);
16. nerespectarea obligatiei prevazute la art. 48 alin. (3);
17. neindeplinirea obligatiei prevazute la art. 48 alin. (4) in termenul stabilit;
18. nedeclararea furtului, pierderii, deteriorarii sau distrugerii permisului de arma ori a pasaportului european pentru arme de foc, in termenul prevazut la art. 51 alin. (1), respectiv la art. 121 alin. (1);
19. neprezentarea la autoritatile competente, in termenul prevazut la art. 54 alin. (4);
20. neprezentarea la politie in vederea solicitarii eliberarii certificatului de detinator, in termenul prevazut la art. 59 alin. (1);
21. neindeplinirea obligatiei prevazute la art. 60 cu privire la pastrarea armelor la domiciliu;
22. neindeplinirea conditiilor prevazute la art. 62 cu privire la portul de arma;
23. uzul de arma neletala in alte situatii decat cele prevazute la art. 63;
24. folosirea armelor utilitare fara respectarea conditiilor prevazute la art. 64;
25. pastrarea armelor fara indeplinirea conditiilor prevazute la art. 68 alin. (3);
26. nerespectarea obligatiilor privind registrele de evidenta a armelor, munitiei si personalului dotat cu acestea, stabilite la art. 68 alin. (5) - (7);
27. nerespectarea obligatiei de a desfasura activitatile prevazute la art. 71 alin. (1);
28. nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 77;
29. nerespectarea prevederilor art. 91;
30. nedeclararea pierderii, furtului, distrugerii sau deteriorarii cartii de identitate a armei in termenul prevazut la art. 100 alin. (1);
31. nerespectarea prevederilor art. 107 alin. (1);
32. nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 110 alin. (1) lit. d), f) si g);
33. nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 110 alin. (1) lit. a) - c) si k);
34. nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 110 alin. (1) lit. e), h) - j);
35. nerespectarea obligatiei prevazute la art. 110 alin. (5);
36. nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 111;
37. nerespectarea obligatiei prevazute la art. 112 alin. (2);
38. pierderea armelor letale;
39. pierderea munitiei corespunzatoare armelor letale.

Art. 133 - Sanctiuni
(1) Contraventiile prevazute la art. 132 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei, cele prevazute la punctele 1, 5, 16, 17, 18 si 30;
b) cu amenda de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei, cele prevazute la punctele 2, 6, 7, 20 si 21;
c) cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei, cele prevazute la punctele 3, 4, 15 si 22;
d) cu amenda de la 20.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevazute la punctele 8, 11, 12, 13, 14, 19, 23, 24, 29 si 31;
e) cu amenda de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevazute la punctele 9, 10, 28, 34, 35, 38 si 39;
f) cu amenda de la 100.000.000 lei la 150.000.000 lei, cele prevazute la punctele 25 - 27;
g) cu amenda de la 150.000.000 lei la 300.000.000 lei, cele prevazute la punctele 32, 36 si 37;
h) cu amenda de la 300.000.000 lei la 500.000.000 lei, cele prevazute la punctul 33.
(2) Urmatoarelor contraventii prevazute la art. 132 li se aplica sanctiuni complementare, dupa cum urmeaza:
a) suspendarea dreptului de detinere a armelor pentru o perioada de 6 luni, celei prevazute la punctul 8;
b) suspendarea dreptului de port si folosire a armelor pentru o perioada de 6 luni, celor prevazute la punctele 11 si 14;
c) suspendarea dreptului de port si folosire a armelor pentru o perioada de 12 luni, celor prevazute la punctele 12 si 39;
d) confiscarea armei, celei prevazute la punctul 23;
e) revocarea definitiva a dreptului de port si folosire a armelor, celor prevazute la punctele 9, 10 si 38;
f) retragerea definitiva a avizului prevazut la art. 106 alin. (1), celor prevazute la punctele 32 - 37.

Art. 134 - Constatarea contraventiilor
Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre lucratorii anume desemnati din Ministerul Administratiei si Internelor.

Art. 135 - Regimul contraventiilor
Contraventiilor prevazute la art. 132 le sunt aplicabile dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile ulterioare.

Sectiunea 2 - Infractiuni

Art. 136 - Uzul de arma letala, fara drept
Uzul de arma letala, fara drept, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.

Art. 137 - Stergerea sau modificarea, fara drept, a marcajelor de pe arme letale
Stergerea sau modificarea, fara drept, a marcajelor de pe arme letale constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.

Art. 138 - Efectuarea, fara drept, a operatiunilor cu arme sau munitii
Efectuarea oricaror operatiuni cu arme sau munitii, fara drept, constituie infractiune si se pedepseste potrivit art. 279 alin. (1) din Codul penal.

Eu as vrea sa facem un exercitiu de imaginatie. Vin acasa seara pe la vreo 7 si parchez masina. Cand sa cobor vine la mine un "cefos" de vreo 2 metri aruncand cu injurii si amenintari asupra mea ca el vrea sa parcheze unde am parcat eu considerand ca lui i se cuvine acel loc deoarece are 2 metri iar eu 1.65 metri. E logic. ma poate agresa in multe feluri. Motiv pentru care eu am permis de port-arma si o arma asupra mea. Ma simt in siguranta, ma pot apara?
El imi da o palma.
Eu il somez? "Stai ca trag!"
El rade si imi ofera si un pumn bine pozitionat in barbie. (K.O. eu)
Eu trag un foc in plan vertical.
El ma ia la picioare.
Moment in care eu pot sa folosesc arma asupra agresorului.
Intrebarile mele abia acum vin:
1. Mai pot folosi arma acum?
2. Arma mai este in acest moment in mana mea?
3. Dupa prima palma primita fug sau stau pentru a fi un bun sac de box?
4. Dupa prima palma mai apuc eu sa vorbesc?
5. Cu ce m-a ajutat pe mine detinerea si portul de arma de aparare?
6. Merita sa platesc taxele pentru detinerea si portul de arme de aparare?
7. Folosesc arma imediat si scap teafar dar ma duc la puscarie sau imi iau bataie cu arma in mana?
8. Mai are rost sa platesc toate taxele si pretul unei arme?
Foarte tare!
Absolut minunat!!!
Multumesc
Legea din Romania nu favorizeaza mai deloc autoapararea. Asta este...poate si-or reveni si vor face o lege cum ar trebui.

Pana atunci va recomand scenariul 2.0: vine maimutoiul de 2m. I-ati prezentat o bila de cauciuc direct in oua in timp ce-l somati, dupa care mai trageti una in aer si declarati la politie ca l-ati somat, ca ati tras in aer si apoi in maimutoi.
Mai cooptati si un prieten ca martor daca e cazul.
There, it's fixed.
pai si din cate inteleg armele non letale trebuie folosite ca in acelasi regim cu cele letale, adica permis de port arma si toate cele, iar daca cefosu nu tia dat o palma si tu ai tras un foc in oute direct si nu in aer de avertisment, risti sa platesti intre 2000 si 5000 ron ???