Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... a lucra dupa pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

a lucra dupa pensie

Daca ies la pensie anticipat cu 3-4 ani inainte(sint in aceasta situatie) si sint in acest moment si PFI,care sint posibilitatile ca sa pot lucra si in continuare,dar nu cu timp redus sau altfel.
Trebuie oare sa fac ceva gen SRL(sau e bun si PFI)si sa nu figurez ca angajat sau cum sa procedez?
Vreau un sfat avizat (si conform caror legi si articole), si care sa nu necesite o contabilitate stufoasa ,complicata si naucitoare. V a multumesc!
Daca iesiti la pensie anticipat cf. legii 19/2000 nu puteti cumula pensia cu salariu.La implinirea varstei standard de pensionare Cand se transforma in pensie de limita de varsta puteti cumula pensia cui salariul.