Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie alimentara

Platesc pensie alimentara.in vara am avut proces pt majorare pensie alim.La judecatoria din localitate mi s-a stabilit 40% din venitul net.Am facut recurs la tribunal pt a se recalcula.Pana se termina recursul ce cuantum trebuie sa platesc eu?cel vechi sau cel gresit (nou).Hotararea trebuie sa fie definitiva si irevocabila ca sa mi se dea titlul executoriu?Va rog sa ma lamuriti si pe mine,nu mai inteleg nimic.S-a ajuns la 40%,deoarece premiile le-au bagat de 2 ori in calcul.Cui pot cere cheltuieli de judecata,d-nei judecator care a gresit calculul.?Va rog sa ma ajutati cu cu raspuns!Va multumesc!
Pana nu aveti o hotarare irevocabila si definitiva platiti pensia stabilita prima data,insa daca sotia castiga,ii veti plati retroactiv de la data introducerii actiunii diferenta.