Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot pune clauză în precontract ca, în caz că achit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot pune clauză în precontract ca, în caz că achit casa și proprietarul nu rezolvă cu actele, să rămân proprietar?

Eu vreau sa cumpar o casa . Fac un precontract . Pot pune clauza ca daca achit casa si proprietarul nu rez cu actele sa raman proprietar ?
Manuela Rășină, administrator
Cum vad eu problema... se poate trezi ca acea parcela nu.i apartine si ii apartine alta amplasata nu stiu unde...
Mai asteptati si alte pareri...

Ionut.ion a scris:

Cum vad eu problema... se poate trezi ca acea parcela nu.i apartine si ii apartine alta amplasata nu stiu unde...
Mai asteptati si alte pareri...

Multumesc
Puteti pune clauze penale, nu stiu daca exact asa cum ati scris dv., ca trebuie vazut cat de mare e incurcatura. Dar aceste clauze trebuie redactate de un specialist, asa incat mergeti sa discutati cu unul ce sa scrieti acolo.
In Floresti s-a demolat 80% dintr-o "incurcatura" de genul acesta:
[ link extern ]

Practic nu aveti cum sa deveniti proprietar pe ceva pe care nu exista acte. Cautati alt imobil!
Nu stiu daca se poate sau nu, pot exista mandate incluse in contract, clauze penale in functie de cine face demersurile, depinde de care e exact incurcatura.