Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termeni și obligatii in contractul individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termeni și obligatii in contractul individual de munca

Lucrez in Suedia detașat de la o firmă din România.Firma Românească cu care am încheiat contractul de munca a stipulat in contractul de munca ca in cazul in care ma voi angaja direct la firma pentru care lucrez in Suedia și în jurul acesteia pe o distanță de 200 de kilometri,chiar dacă am terminat contractul cu firma Romaneasca.Aceasta interdicție este stipulată în contract pe o perioada de 2 ani.Au pus o clauză contractuală în cazul nerespectării acestor termeni la 10000 de euro și alte cheltuieli adiționale.Doresc da stiu daca este legal ce s-a stipulat în acel contract.
Este nelegal ceea ce s-a stipulat in c.i.m. ... Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Doctrina a opinat ca, "Încalcă libertatea muncii, fiind prin urmare lovită de nulitate, clauza din contractul individual de muncă prin care se interzice salariatului să părăsească unitatea o anumită perioadă de timp, fără a exista premisa pregătirii profesionale a salariatului la cererea şi pe cheltuiala angajatorului, în condiţiile art. 195 alin. (1) din Codul muncii - in prezent art.198 alin.1 C.mun. - . (Ion Traian Ştefănescu, Şerban Beligrădeanu, Prezentare de ansamblu şi observaţii critice asupra noului Cod al muncii, în Dreptul nr. 4/2003, p. 64).
Multumesc Frumos.Sarbatori Fericite