Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am fost facturat si pentru apeluri ratate iar acum ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am fost facturat si pentru apeluri ratate iar acum sunt somat sa platesc

ma scuzati ca deranjes dar am o problema si caut un sfat prin care sa inteleg si eu ce pot face.Am avut un contract cu cei de la cosmote si mam folosit de abonament sa imi sun logodnica din strainatate am inteles ca minutul vorbit se plateste e normal dar dupa o vreme am inceput sa fiu taxat si la apeluri ratate ce le trimiteam spre acea zona iar avand un vedere ca un apel ratat se ridica la aproape un euro cu tva facturile au inceput sa fie tot mai mari si nu intelegeam caci eu stiu ca minutele se platesc dar apelurile ratate sunt netaxabile deoarece nu mam folosit de nimic de nici un minut sau secunda au fost doar bipuri si astfel mam trezit cu o factura de 1100 lei din care am achitat 400 si iam rugat la telefon sa mi se recalculeze factura deoarece nu platesc ce nu am vorbit a trecut ceva timp pana cand in loc sa mi se recalculeze a aparut o instintare de la o firma de consultanta juritica care mau somat sa platesc suma de 1800 lei . problema e ca eu am cerut sa mi se faca putina dreptate si mam trezit umflat de acea factura si mai mult eu vas ruga sa imi dati un sfat sa imi scot si eu problema la capat da vreau sa imi platesc datoria dar vreau sa platesc ce am consumat nu ce as fi putut sa consum caci sunt doua lucruri diferite va rog datimi un sfat nu vreau sa ma las furat mai bina mergeam la protectia consumatorului cand mia venit acea factura dar acum nu stiu cum so scot la capat si sa nu platesc lucruri de care nu mam folosit cat si penalitatile pe acestea va multu mesc cu mult respect
Buna dimineata
Din punct de vedere tehnic, in momentul unui apel (initiat si chiar nefinalizat) international tip "roaming" mesajul Dvs. emis prin operatorul din Romania se "termina" in reteau unui operator din tara unde se gaseste apelatul.
Acest din urma operator il factureaza pe cel din RO chiar daca Dvs. practic nu ati vorbit.
Poate din acest motiv, factura Dvs. este asa mare.
Cu stima,
Buna ziua !
Puteti sesiza OPC- ul si ANARC-ul ( Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii ).
Cu stima !
va multumesc pentru raspuns dar mai am o intrebare cei de la firma de consultanta juritica miau dat un termen de 24 de ore sa platesc suma integrala altfel ma vor actiona in instanta problema e ca nu stiu ce sa fac eu nu posed acei bani si totusi ma gandesc de ce sunt eu cel atacat caci tot ce vreau e sami apar drepturile si sa imi platesc consumul nu altceva
cat de veche este acea factura? a fost reziliat contractul? inca mai puteti sesiza protectia consumatorului
cititi cu atentie clauzele din contract ... mi se pare un abuz
nu mai discutati cu firma aceea ci direct cu cei de la cosmote. numai cu cei de la cosmote puteti ajunge la o intelegere:D

faceti notificare scrisa la cosmote la sediul central si concomitent la protectia consumatorului. cereti la cosmote sa vi se justifice acea suma

nu va lasati

succes=D>
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Puteti sesiza OPC- ul si ANARC-ul ( Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii ).
Cu stima !

poate ANCOM-ul... B-)
[ link extern ] /