avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Construcție și vânzare casă, în fiecare an, de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Construcție și vânzare casă, în fiecare an, de către o persoană fizică. Trebuie să plătesc TVA?

Buna ziua!
În anul 2017 am achiziționat un teren ,am ridicat o casa si am vândut o.in anul 2018 am repetat această schemă, am vândut un singur imobil.
Pentru anul viitor, 2019,intenționez să fac acelasi lucru...
Tin sa precizez ,casele au fost vândute cu sume pana in 100000 de euro .trebuie să plătesc tva?
Ținând cont,ca ridic cate una in fiecare an ,pe care o vand in acelasi an,încalc vreo lege?
Spre exemplu pot construi si in 2019,2020,etc?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 09:42, 13 Decembrie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs puteti sa cumparati cate un teren in fiecare an, sa construiti o casa si sa o vindeti fara tva, dar atentie, in urmatoarele conditii:
-cumparati terenul in 2019, construiti casa in 2019, vindeti casa in 2019. In anul 2018 sa nu faceti niciun fel de costuri aferente acestei unice tranzactii din 2019.
-deci absolut toata afacerea sa se deruleze in perioada 01.01.2019-31.12.2019. Daca, de exemplu, cumparati terenul in 2018, s-a dus afacerea dvs, trebuie sa va inregistrati ca platitor de tva.
Multumesc frumos!
Îndrăznesc să mai intreb,daca cumpăr in ianuarie un lot de teren intravilan, il dezmembrez in 3 loturi mai mici si fac 2 donații....se considera vânzare?
Eu zic ca da, sunt asimilate vanzarii.
Sa presupunem ca intr-un an cumparati un lot de teren, il dezmembrati in 3 loturi mai mici si faceti doua donatii. Altceva nu mai faceti in acel an. Aceste doua donatii sunt asimilate vanzarii, Daca valoarea de piata cumulata a celor doua terenuri nu depaseste 300.000 lei nu deveniti platitor de tva. Numai ca am pomenit de valoarea de piata si asta e un capitol tare, tare dificil, cu interpretari si discutii infinite.
Multumesc !
Este lege codul fiscal in care scrie clar, ca donatia este considerata vanzare?
Dacă da ,nu se suprapune cu ce scrie in codul civil?
Nu scrie textual exact asa cum spuneti dvs. Daca ar scrie exact asa Codul Fiscal ar avea vreo 50 mii de pagini , nu 800 cate are in prezent.
Dar, acum, in viteza, am gasit vreo 2-3 articole pe care le puteti citi: art.11; art.269; art.270.

Alte discuții în legătură

Plata tva,continuitate ? Imobiliaremax Imobiliaremax Ieri, am primit un raspuns oficial de la organele de control ,în care au comunicat că donatia nu este percepută ca vanzare. Intr o oarecare măsură m am ... (vezi toată discuția)
Plata tva Cornel Cornel Cornel Cornel Buna seara am vandut in anul 2017 luna septembrie un apartament la pretul de 45.000 euro in iulie 2018 am facut o noua vanzare de 32.000 euro intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Platesc tva la vanzare teren? inorog inorog Buna ziua. Am primit teren ca mostenire cu certificat de mostenitor. In 2016 am vandut parte din acest teren pe loturi(mai multe tranzactii).Au depasit suma ... (vezi toată discuția)