Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... montare sistem de supraveghere video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

montare sistem de supraveghere video

buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc cu 20 de apartamente si dorim montarea unui sistem de supraveghere video in casa scarii si as dori sa aflu ce conditii trebuiesc indeplinite, ce proceduri sunt necesare pentru instalarea sa. Am dori sa urmam toti pasii necesari ,dar inca nu stim excat, deoarece am auzit tot felul de vaiante.
multumesc,
Este necesar sa parcurgeti etapa de obtinere acord individual al tuturor proprietarilor
Ulterior apaelati la firma acreditata care sa instaleze sistemul de supraveghere
Atentie asupra aspectului referitor la accesul si utilizarea datelor stocate de sistemul de supraveghere
Buna seara,
In situatia in care din 20 doar 16 sunt de acord se poate face ceva? Sau Este
Necesar acordul tuturor celor 20 de proprietari ?

ynocentta a scris:

Este necesar sa parcurgeti etapa de obtinere acord individual al tuturor proprietarilor
Ulterior apaelati la firma acreditata care sa instaleze sistemul de supraveghere
Atentie asupra aspectului referitor la accesul si utilizarea datelor stocate de sistemul de supraveghere

Avand in vedere caracterul datelor stocate de sistemele de supraveghere ,este obligatoriu sa existe acordul individual al tuturor proprietarilor
Daca un singur proprietar refuza sa dea acordul,legal nu se poate instala sistemul de supraveghere
Un articol despre pozitia ANSPCD privind acest subiect.

[ link extern ]
Multumesc pentru articol, dar nu prea Este corect, deoarece la noi exact persoana pentru care vrem sa ne protejam Este cea care nu Este de acord. Daca 19 suntem pentru ar trebui gasita solutie pentru a monta sistemul in casa scarii .

Multumesc