Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntarea la dreptul de mostenire contra unei sume de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntarea la dreptul de mostenire contra unei sume de bani

In urma decesului unui parinte a ramas sa dezbat mostenirea cu fratele meu vitreg urmand ca eu sa-l despagubesc pentru partea lui cuvenita din mostenire. Ne-am inteles asupra unei sume, o parte la semnarea actelor si alta parte in urmatorul an. Intrucat nu am bani pentru a da prima parte de bani si a deschide in acelasi timp succesiunea ma intreb daca se poate sa fac un act cu fratele vitreg prin care el sa renunte la mostenire contra sumei respective de bani (o parte la semnare alta in timp) urmand ca dupa aceea pe baza acel act sa continui si cu succesiunea respectiva.
Intrebarea ar fi daca se poate face un astfel de act si cat de sigur este atat pentru mine cat si pentru fratele meu vitreg?
puteti face si partaj succsoral in instanta .
incheiati tranzactie in care aratati cum intelegeti sa impariti masa succesorala si sulta care o veti plati fratelui .
instanta va stabili un termen in care aveti obligatia de a plati sulta fratelui .

daca renunta la succesiune , nu poate avea pretentia de a fi despagubit .
odata renuntator, se condidera strain de succesiune si ca atare nu are nici un drept de a primi sulta.
Puteti face un contract de vanzare de drepturi succesorale prin care dansul va vinde dvs. toate drepturile si obligatiile pe care le are in calitate de mostenitor.
Se stabileste pretul vanzarii, din care dvs. dati un avans urmand ca diferenta sa o platiti la termenul stabilit de comun acord si dupa accea dezbateti succesiunea.
casiba, utilizator