Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se incheie un contract de comodat pentru a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se incheie un contract de comodat pentru a infiinta un srl?

Buna seara,
Doresc sa infiintez un srl cu sediul in Brasov. Sediul este garsoniera in care locuiesc cu prietena mea, iar proprietarul este mama ei care locuieste in Ploiesti.
1. Ca sa fac un contract de comodat trebuie sa ma duc cu dansa la un notar in Ploiesti?
2. Din moment ce firma nu este infiintata si am nevoie de acest document pentru a o infiinta, eu o sa completez in calitate de comodatar cu datele mele personale si abia cand infiintez firma pot trece sediul la "noua adresa"?
Multumesc
molnaralexandru, utilizator
Comodat ul se poate încheia și sub semnătura privată, nu este necesar sa mergeți la notar. Dar aveți posibilitatea sa mergeți la un avocat care sa va dea data certă pentru acest contract.
Cel care oferă imobilul în folosință gratuita nu poate fi altul decât proprietarul, adică mama dumneavoastră.
Prin urmare varianta expusa de dumneavoastră nu este legala.
Mai mult, oficiul registrului comertului verifica și unicitatea sediului, dar mai ales calitatea de proprietar a mamei, deci va solicita actele ce dovedesc dobândirea dreptului de proprietate.
Multumesc pentru raspuns. Proprietarul este mama prietenei mele, nu mama mea. Actele ce dovedesc proprietatea le are. Cum ar trebui sa procedez? Printez modelul de contract si ma duc la ea pentru semnatura ei, ca apoi dupa ce va fi completat sa il depun in dosar?
Nu "printați modelul de comodat"!
Tipăriți contractul de comodat particularizat speței, adică completat cu toate rubricile, Da, ea trebuie să semneze personal.
Declarația de unicitate sediu tot dumneaei trebuie să o dea, adică să o semneze.