Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Ce înseamnă străină de succesiune prin neacceptare postdecedata
Buna seara,
Ca a existat o persoana care a decedat dar inainte de aceasta a renuntat sau nu a acceptat in termenul legal o mostenire de la cineva pe care putea sa-l mosteneasca si care a decedat inaintea ei
Se poate anula succesiunea în instanta.... de catre fiul decedate prin neacceptare?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Ca a existat o persoana care a decedat dar inainte de aceasta a renuntat sau nu a acceptat in termenul legal o mostenire de la cineva pe care putea sa-l mosteneasca si care a decedat inaintea ei

Trebuie vazute actele in cazurile cu mosteniri.
Cel care este străin de mostenire nu mai poate moșteni dar pot exista diferite variante si trebuie clar stiut daca ă fost sau nu strain de succesiune.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat