avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Ce înseamnă străină de succesiune prin neacceptare postdecedata
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:04, 10 Decembrie 2018
Buna seara,
Ca a existat o persoana care a decedat dar inainte de aceasta a renuntat sau nu a acceptat in termenul legal o mostenire de la cineva pe care putea sa-l mosteneasca si care a decedat inaintea ei
Se poate anula succesiunea în instanta.... de catre fiul decedate prin neacceptare?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Ca a existat o persoana care a decedat dar inainte de aceasta a renuntat sau nu a acceptat in termenul legal o mostenire de la cineva pe care putea sa-l mosteneasca si care a decedat inaintea ei

Trebuie vazute actele in cazurile cu mosteniri.
Cel care este străin de mostenire nu mai poate moșteni dar pot exista diferite variante si trebuie clar stiut daca ă fost sau nu strain de succesiune.
Ultima modificare: Luni, 10 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor razya2007 razya2007 Se poate anula certificatul de mostenitor din anul 1991 ? Este vb de bunicul meu care este decedat,in urma casatoriei au rezultat 2 copii ambii decedati ... (vezi toată discuția)
Renuntarea sau neacceptarea mostenirii eu tot nu inteleg ceva ... MC-V MC-V Renuntarea sau neacceptarea mostenirii Eu tot nu inteleg ceva legat de aceasta problema: daca mostenitorii unui defunct renunta la mostenire in termenul ... (vezi toată discuția)
Anulare certificat de mostenitor legal intocmit dinugeorge26 dinugeorge26 Buna ziua, situatia priveste posibilitatea anularii unui certificat de mostenitor astfel: In urma decesului tatalui meu in anul 2018, a ramas ca mostenire ... (vezi toată discuția)