Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am ajutat un prieten să-și cumpere mașină, ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am ajutat un prieten să-și cumpere mașină, făcând contractul pe numele lui și achitând-o pentru că el era în delegație. Mi-a restituit doar o jumătate din sumă, cum îmi pot recupera banii?

Buna seara , acum jumătate de an am ajutat un prieten sași cumpere o mașina , el era în delegație .
Eu am vb cu vânzătorul am făcut contractul de vânzare cumpărare pe numele lui banii au fost dați de mine , a luat mașina mi-a dat doar jumătate din bani și acum numai vrea să-mi restituie diferența , ce as putea sa fac sa recuperez banii .il am ca martor pe vanzator ca i-am dat banii . Și am discuția care am avut-o cu el pe watzap cu sumele
Manuela Rășină, administrator
Il puteti da în judecată.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu pentru fraudă.
Ce suma aveti de recuperat?
Aveti la indemana urmatoarele demersuri:
-actiune în răspundere civilă contractuală, fondată pe contractul de împrumut cristalizat prin voința părților, dovada contractului se va putea face inclusiv prin martori având în vedere imposibilitatea morală de formalizare a convenției dictată de relația de prietenie statornicită inter partes;
-plângere penală pentru înșelăciune.
Mai am de recuperat 3000 lei eu am toate discuțiile cu el cu ce bani i-am dat pe Watzapp