Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... depunere contestatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

depunere contestatie

As vrea sa stiu si eu cum se intocmeste o contestatie si ce acte trebuie depuse la dosar? multumesc.
un model de contestatie gasiti aici pe site la rubrica "documente utile" sau pe site-ul www.amenda.ro sectiunea "forum"

...contestatia se formuleaza in termen de 15 zile din data in care ati intrat in posesia p-verbal de contraventie ce urmeaza sa-l contestati

...contestatia se depune la Judecatoria in raza careia s-a savarsit/constatat contraventia

... alaturat contestatiei veti depune copie carte de identitate, copie p-verbal (astea sunt principale)...contestatia cat si celelalte documente se depun in doua exemplare din care unu pentru instanta si unu ptr a fi comunicat partii adverse...un exemplar va trebui sa pastrati si dvs ptr ca vi se va pune stampila cu data in care ati inregistrat contestatia/plangerea contraventionala (deci total 3 exemplare)...

Toate cele bune si mult succes !!!