avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Avem 1,5 ha teren extravilan, mostenire de la bunici. Mostenitorii sint:
1. Eu si doi nepoti, pentru jumatate din suprafata, ca mostenitori directi ai mamei mele, fiica bunicilor,
2. Sotia varului meu, ca mostenitoare directa a fratelui mamei, fiul bunicilor.
Problema este ca sotia varului meu nu vrea sa revendice aceasta mostenire. Cum procedez eu pentru a intra in posesia mostenirii mele?
Daca sotia varului nu revendica, terenul ei trece in proprietatea statului? Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Decembrie 2018
nidac57, utilizator
Cel mai recent răspuns: nidac57 , utilizator 23:35, 15 Decembrie 2018
Nu trece in proprietatea statului. Doar vor rămâne lucrurile in aer.
Dacă nu e de acord, nu va rămâne decât să dezbateti succesiunea pe cale judecătorească.
Multumesc pentru raspuns. Si ramin 7500 m2 ai nimanui? Bunicul meu a primit acest teren dupa razboiul din 1918 si ar fi pacat ca in "marea democratie" pe care o traim acum, sa stea nelucrat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune daniel2d daniel2d buna seara. pe scurt problema mea este urmatoarea: -mama mea are un titlu comun de proprietate cu un frate, decedat din pacate, in suprafata de aprox. 2,5ha ... (vezi toată discuția)
Carte funciara deschisa in1891. am rugamintea de a ma lamuri,in ... teodor flore teodor flore Carte Funciara deschisa in1891. Am rugamintea de a ma lamuri,In urmatoarea speta. Strabunicul deschide aceasta Carte Funciara, In urma.casatoriei rezulta ... (vezi toată discuția)
Impartirea pamantului michelav michelav buna seara, am de adresat o intrebare cu rugamintea de a ma sfatui ce trebuie sa fac in aceasta problema: tatal meu a decedat ,el mai are inca 3 frati in ... (vezi toată discuția)