Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Avem 1,5 ha teren extravilan, mostenire de la bunici. Mostenitorii sint:
1. Eu si doi nepoti, pentru jumatate din suprafata, ca mostenitori directi ai mamei mele, fiica bunicilor,
2. Sotia varului meu, ca mostenitoare directa a fratelui mamei, fiul bunicilor.
Problema este ca sotia varului meu nu vrea sa revendice aceasta mostenire. Cum procedez eu pentru a intra in posesia mostenirii mele?
Daca sotia varului nu revendica, terenul ei trece in proprietatea statului? Multumesc anticipat.
nidac57, utilizator
Nu trece in proprietatea statului. Doar vor rămâne lucrurile in aer.
Dacă nu e de acord, nu va rămâne decât să dezbateti succesiunea pe cale judecătorească.
Multumesc pentru raspuns. Si ramin 7500 m2 ai nimanui? Bunicul meu a primit acest teren dupa razboiul din 1918 si ar fi pacat ca in "marea democratie" pe care o traim acum, sa stea nelucrat.