avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Brevet program software pentru persoana fizica
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Brevet program software pentru persoana fizica

Buna ziua,
Intrebarea mea este legata de un posibil brevet pentru un program software.
In ipoteza in care as obtine un brevet pentru un produs software, ca si persoana fizica, as putea sa vad acest brevet sau sa las o firma sa il foloseasca?
Cel mai recent răspuns: ioan-andrei.nistor , utilizator 12:57, 25 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti fi proprietar ca persoana fizica si sa dispuneti de acest drept.
Ultima modificare: Duminică, 16 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Romania nu recunoaste brevetele de inventii de software/algoritmi.
Ultima modificare: Duminică, 16 Decembrie 2018
tgeorgescu, utilizator
Stimate domnule Lascoschi, multumesc mult pentru raspuns.
Ultima modificare: Marți, 25 Decembrie 2018
ioan-andrei.nistor, utilizator
@tgeorgescu, multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patent de inventie lowincome2008 lowincome2008 Sunt posesorul unui brevet de inventie patentat in Romania. As putea sa-l cesionez in strainatate daca mi-as gasi un potential cumparator? Nu cumva firmele ... (vezi toată discuția)
Ce pasi trebuie urmati pentru eliminarea concurentei neloiale, avand brevet de inventie pentru acel lucru? sceneminimal sceneminimal Buna ziua. Doresc daca aveti placere sa ma indrumati cu privire la problema mea ,saturandu-ma sa alerg de la o institutie la alta fara nici un rezultat. ... (vezi toată discuția)
Un drept de proprietate intelectualã poate fi deþinut de cãtre 2 sau mai multe entitãþi? Adrian1483 Adrian1483 Doua entitati - societati comerciale, sau o societate si o persoana fizica, sau alte tipuri de entitati cu personalitate juridica - pot detine ambele acelasi ... (vezi toată discuția)