Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate ataca hotararea judecatoreasca definitiva ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate ataca hotararea judecatoreasca definitiva privind recalcularea pensiei?

Buna ziua,

Mama mea a intentat proces Casei de Pensii in vederea recalcularii si maririi pensiei, deoarece a lucrat o perioada in acord global si a platit taxele la stat pentru acea perioada. In urma procesului, instanta a hotarat marirea pensiei. Casa de Pensii a facut recurs si, in urma acestuia, instanta a emis hotararea judecatoreasca definitiva, conform careia se anuleaza marirea pensiei si se decide ca pensia sa ramana la valoarea initiala (deci a dat dreptate Casei de Pensii).

As dori sa va intreb daca mama mea ar putea face recurs la hotararea judecatoreasca definitiva a instantei. De asemenea, as dori sa stiu daca, peste o perioada de timp (un an-doi, sa zicem), mama ar putea intenta un nou proces Casei de Pensii, colaborand cu alti avocati, prin care sa solicite marirea pensiei prin luarea in considerare a muncii in acord global.

Multumesc,

Gabriela Max
Un alt proces nu mai poate fi deschis, intrucat se va invoca autoritatea de lucru judecat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsul prompt. Ar fi posibil, totusi, ca mama mea sa poata face recurs la hotararea definitiva?

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Un alt proces nu mai poate fi deschis, intrucat se va invoca autoritatea de lucru judecat.

Se mai poate face un alt proces in conditii care sa excluda posibilitatea invocarii autoritatii de lucru judecat, insa trebuie analizat cazul in concret pentru a vedea daca este posibil.

Nu se mai poate ataca hotararea cu recurs, intrucat deja s-a formulat aceasta cale de atac de catre Casa de Pensii.