avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident soldat cu o victima+parasirea locului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident soldat cu o victima+parasirea locului accidentului.

Buna seara! Pe data de 17 decembrie am fost la un pas sa accidentez o doamna ( extrem de grabita) pe trecerea de pietoni. M am uitat in oglinda dupa ce am trecut de trecere iar doamna era jos, m am panicat si am plecat. A doua zi am vazut stirea, m-am dus la politie (nu trecusera 24 de ore) si am povestit ce s-a intamplat. Doamna se pare ca are o entorsa. Am primit dovada fara drept de conducere. Ce se poate intampla in viitorul apropiat?
Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor de parasirea locului accidentului si vatamare corporala din culpa. Pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, daca persoana vatamata nu depune plangere sau chiar daca depune, nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se va dispune clasarea. Pentru infractiunea de parasirea locului accidentului, este posibil sa fiti trimis in judecata si condamnat.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Decembrie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Pentru persoanele care actioneaza la fel ca tine ar trebui anulat permisul pe viata si cativa ani de racorica, mai si povestesti ca si cum pietonul pe trecere ar fi fost de vina, incredibil cat de inconstienti sunt unii oameni, daca aflai de la stiri ca de fapt si a spart capul si a murit ce mai faceai/ziceai?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Decembrie 2018
Lonapak, utilizator


Lonapak a scris:

Pentru persoanele care actioneaza la fel ca tine ar trebui anulat permisul pe viata si cativa ani de racorica, mai si povestesti ca si cum pietonul pe trecere ar fi fost de vina, incredibil cat de inconstienti sunt unii oameni, daca aflai de la stiri ca de fapt si a spart capul si a murit ce mai faceai/ziceai?


Am scris aici ca sa imi raspunda cineva care chiar stie legea ( un avocat) nu sa mi se tina teorie. Teoria o stiu si eu, mi a fost tinuta incontinuu de catre apropiati. Multumesc pentru interventia nefolositoare! O zi buna!


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor de parasirea locului accidentului si vatamare corporala din culpa. Pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, daca persoana vatamata nu depune plangere sau chiar daca depune, nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se va dispune clasarea. Pentru infractiunea de parasirea locului accidentului, este posibil sa fiti trimis in judecata si condamnat.


Ok deci sa inteleg ca chiar daca am lovit-o eu ( desi chiar nu cred pentru ca nu am niciun semn pe masina ci cred ca doamna s a speriat si a cazut) si doamna are doar o entorsa ceea ce inseamna mai putin de 90 de zile de ingrijiri medicale, voi “scapa” din aceasta belea si mai ramane doar parasirea locului accidentului.
Infractiunea de parasire a locului accidentului e cea mai mare belea, ca sa va citez pe dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Important!buna ziua!as avea o intrebare,pe 1 septembrie deplasanduma pe ... apetrialexandra77@icloud.com apetrialexandra77@icloud.com Buna ziua!As avea o intrebare,pe 1 septembrie deplasanduma pe un drum aglomerat si fiind o zi ploioasa .La o trecere de pietoni o doamna a sarit pe ... (vezi toată discuția)
Fuga de la locul accidentului hectorik hectorik am patit si eu o belea pe 30 mai sa fiu mai exact. in timp ce ma duceam spre scoala am lovit un pieton cu oglinda (omul era baut ) pe trecerea de pietoni. nu ... (vezi toată discuția)
Accident circulatie crihan gabi crihan gabi Buna ziua, in data de 23 oct.2015 copilul in virsta de 8 ani a fost accidentat pe trecere pietoni, in urma accidentului , soferul a luat copilul si mi l-a ... (vezi toată discuția)