Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident soldat cu o victima+parasirea locului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident soldat cu o victima+parasirea locului accidentului.

Buna seara! Pe data de 17 decembrie am fost la un pas sa accidentez o doamna ( extrem de grabita) pe trecerea de pietoni. M am uitat in oglinda dupa ce am trecut de trecere iar doamna era jos, m am panicat si am plecat. A doua zi am vazut stirea, m-am dus la politie (nu trecusera 24 de ore) si am povestit ce s-a intamplat. Doamna se pare ca are o entorsa. Am primit dovada fara drept de conducere. Ce se poate intampla in viitorul apropiat?
Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor de parasirea locului accidentului si vatamare corporala din culpa. Pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, daca persoana vatamata nu depune plangere sau chiar daca depune, nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se va dispune clasarea. Pentru infractiunea de parasirea locului accidentului, este posibil sa fiti trimis in judecata si condamnat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Pentru persoanele care actioneaza la fel ca tine ar trebui anulat permisul pe viata si cativa ani de racorica, mai si povestesti ca si cum pietonul pe trecere ar fi fost de vina, incredibil cat de inconstienti sunt unii oameni, daca aflai de la stiri ca de fapt si a spart capul si a murit ce mai faceai/ziceai?
Lonapak, utilizator

Lonapak a scris:

Pentru persoanele care actioneaza la fel ca tine ar trebui anulat permisul pe viata si cativa ani de racorica, mai si povestesti ca si cum pietonul pe trecere ar fi fost de vina, incredibil cat de inconstienti sunt unii oameni, daca aflai de la stiri ca de fapt si a spart capul si a murit ce mai faceai/ziceai?

Am scris aici ca sa imi raspunda cineva care chiar stie legea ( un avocat) nu sa mi se tina teorie. Teoria o stiu si eu, mi a fost tinuta incontinuu de catre apropiati. Multumesc pentru interventia nefolositoare! O zi buna!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor de parasirea locului accidentului si vatamare corporala din culpa. Pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, daca persoana vatamata nu depune plangere sau chiar daca depune, nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se va dispune clasarea. Pentru infractiunea de parasirea locului accidentului, este posibil sa fiti trimis in judecata si condamnat.

Ok deci sa inteleg ca chiar daca am lovit-o eu ( desi chiar nu cred pentru ca nu am niciun semn pe masina ci cred ca doamna s a speriat si a cazut) si doamna are doar o entorsa ceea ce inseamna mai putin de 90 de zile de ingrijiri medicale, voi “scapa” din aceasta belea si mai ramane doar parasirea locului accidentului.
Infractiunea de parasire a locului accidentului e cea mai mare belea, ca sa va citez pe dvs.