Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere actionar!!!!Ajutor!!!!!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere actionar!!!!Ajutor!!!!!!

Avem un SA care a mers bine si a inregistrat profit bunicel. De ceva vreme insa se pare ca treaba sta rau. Nu ni se dau explicatii pertinente de ce e situatia asa :-/ - de catre director care e si actionar. In afara de asta nu ne intelegem bine cu directorul-actionar.
Doi dintre noi vor sa termine cumva situatia asta insa nu ne intelegem cu directorul-actionar intrucat el nu e hotarat asupra nici unui plan.(el detine 45%)(si nici nu are bani sa ne dea pe actiunile noastre)
Daca noi vrem sa ne retragem si el nu vrea ce putem face??????
Sa zicem ca nu gasim sa cedam actiunile catre altcineva si vrem sa ne retragem.
Cum putem proceda? Ce acte trebuie sa facem?
Si cum putem sa ne recuperam partea care ni se cuvine din patrimoniul societatii. Si problema mare este ca dl actionar are datorii foarte mari fata de societate. Ce facem cu datoriile acestea? Cum recuperam partea ce ni se cuvine?
Nici nu mi-a trecut prin cap sa ironizez probelmele dvs. Reiau ultima solutie, divizarea societatii. Va puteti imparti patrimoniul dupa evaluare cu asociatul majoritar care isi ia partea lui de patrimoniu intr-un SRL in care sa fie asociat unic iar actionarii ramsai in SA decid apoi dizolvarea SA-ului si lichidarea societatii prin vanzarea patrimoniului catre cei interesati. Cu stima.