Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorțul a durat un an, timp în care fosta soție a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorțul a durat un an, timp în care fosta soție a avut relații cu mai mulți bărbați și a născut la două luni după finalizarea procesului. Copilul ei îmi poartă numele, ce trebuie să fac ca să răspundă în fața legii pentru acest abuz?

Am fost în divorț cu fosta sotie de un an....in acest timp a avut relatii cu mai multi bărbați si a ramas însărcinată...in prezent ea locuieste cu unul dintre ei si la începutul lunii decembrie ă nascut la maternitatea din RM VÂLCEA si s-a intors acasa înregistrând copilul pe numele meu utilizând in mod abuziv fara consimțământul meu datele mele cu caracter personal ...ce trebuie sa fac sa raspunda in fata legii pentru acest abuz??? Mentionez ca avem o hotărâre definitivă a divorțului cu doua luni inainte sa nasca care inca nu a ajuns la noi....va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Acțiunea in tăgada paternității cu efectuarea testului de ADN in cursul judecății - asta este calea legala
Adresati-va instantei de judecata, cu o actiune in tagada de paternitate, fiind citat minorul, prin reprezentant legal, cat si tatal biologic, natural.

(aceste doua persoane au calitate procesuala pasiva ).

Ar fi de dorit ca tatal natural sa dea o declaratie care sa ateste ca este de acord cu admiterea actiunii civile.( unele instante nu insista asupra expertizei , ca mijloc de proba, daca rezulta din alte probe paternitatea ).

In aceasta modalitate, poate evitati o cheltuiala suplimentara legata de plata expertizei medico-legale.

Examenul serologic are un cost de 840 lei,estimativ, acest tip de expertiza se realizata la INSTITUTUL "MINA MINOVICI ", din BUCURESTI.

Pot fi realizata si la SML diverse expertize, informati-va .
Exista riscul ca examenul serologic sa nu fie concludent si atunci veti mai plati si testul ADN.
Depinde de grupele de sânge.
Testul ADN era 3600 de lei, s-o fi ieftinit... Dar serologic nu înseamnă grupa sanguina și o recomand în situația în care există dovezi de fapt foarte bune.
Urmeaza sa observati in functie de probatoriile detinute ce tip de expertiza solicitati.Poate evitati o cheltuiala importanta.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat