avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi

Joi, 27 martie, are loc evenimentul: Dreptul proprietății intelectuale în raport cu salariații - Aspecte practice și provocări actuale. Participă →

Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prestare servicii pentru strainatate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prestare servicii pentru strainatate

Buna ziua,
Ma numesc Marius, sunt nou in aria aceasta a business`ului, de aceea vreau sa ma informez bine pentru a proceda ca la carte si pentru a evita eventualele probleme. Doresc sa infiintez o firma de prestare de servicii de webdesign, solutii web si comisionare exclusiv pentru companii din UE.
1. Ce tip de firma ar fi mai potrivita pentru acest tip de business, una platitoare de TVA sau una neplatitoare?
2. Ce tip de contracte trebuie sa inchei? De prestare servicii, comisionare, non-disclosure? Si acestea trebuie inregistrate la unitatea financiara? Daca da trebuie traduse in lb. romana si ar trebui sa precizez ceva anume in caz de neplata?
3. Trebuie sa emit firmelor din UE doar facturile traduse in engleza sau mai trebuie si alte acte atasate? Daca facturile sunt in format electonic cum ar trebui sa procedez pentru a figura in contabilitate?
4. Ce date trebuie sa cer firmelor din UE pentru facturare?

Imi cer scuze pentru numarul mare de intrebari, daca se poate sa imi explicati pas cu pas intregul proces, pentru a evita problemele care apar de obicei.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters111015 , utilizator 12:20, 18 Noiembrie 2009
Puteti incerca pe acest site
[ link extern ]
Mult succes!:)
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision in export mandrut mandrut Apelez la ajutorul dvs. Doresc sa inchei cu o firma din Romania un contract de vanzare-cumparare pentru anumite produse ce urmeaza a fi exportate de catre ... (vezi toată discuția)
Furnizare servicii intracomunitare si non-ue iflorin11 iflorin11 Buna ziua, Firma pentru care lucrez este o microintreprindere, neplatitoare de TVA, neinregistrata in ROI si nu a depasit nici un plafon de TVA, avand ca ... (vezi toată discuția)
Inregistrare platitor tva pb pb Buna ziua, Iarasi a aparut o problema. Pe firma pe care fac activitate nu am avut de la infiintare (1997) o CA mai mare de 35.000 EUR pe an. Inca de la ... (vezi toată discuția)