Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stabilire salariu functie publica de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stabilire salariu functie publica de conducere

Buna ziua. Ocup o funcție de conducere în cadrul unei primării, unde indemnizația viceprimarului are coeficientul de 3,50 . Prin HCL pentru funcția mea s-a aprobat coeficientul de 3,50 , urmând ca începând cu data de 01 01 2019 să mi se stabilească un salariu de 3,50 x 2080 =7280 lei cuantum brut, conținând vechimea la nivelul maxim . În 2019 mai beneficiem și de vouchere de vacanță și norma de hrană . Întrebare: pot să depășesc indemnizația viceprimarului cu contavaloarea voucherului de vacanță și a normei de hrană? Multumesc anticipat.
Kyandra, moderator
Voucherele de vacanță nu sunt drepturi salariale și nu sunt avute în vedere la calculul salariului raportat la indemnizația viceprimarului.
Indemnizația de hrană, fiind luată în calcul la stabilirea sumei maxime a sporurilor (30% din salariul de bază), conform art. 25 din Lege, cu raportare la art. 11, va fi avută în vedere la stabilirea salariului brut, care nu trebuie să depășească indemnizația viceprimarului.