Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am accidentat mortal o persoană angajată în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am accidentat mortal o persoană angajată în traversare prin loc nepermis, pe care nici eu, nici pasagerul din mașină nu am observat-o. La ce pot să mă aștept?

Bună seara! Am accidentat mortal o persoană anagajată în traversare prin loc nepermis, în localitate, la aprox.200 m se afla trecerea de pietoni. Aveam 72 km/h, viteza permisă 50 km/h, alcool 0,00, distanță frănare constatată de poliție 20 m. Era seară, ceață, victima de 82 ani, îmbrăcată în negru, iluminatul public nu mai funcționa de aprox 5 min. Deși eram atent nu am văzut-o, nici pasagerul din mașină nu a observat-o, mi-a apărut ca o nălucă, zgomotul puternic al impactului, parbrizul și luneta sparte m-au făcut să cred că am lovit altceva... dar nu un om. Vă rog sa-mi spuneți la ce să mă aștept, e caz penal, voi fi citat..cănd trebuie să apelez la un avocat?Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara!
Din pacate viteza peste limita legala nu va ajuta. Vi se va retine culpa comuna cu victima. Cu siguranta se va face dosar penal. Luati-va avocat imediat ce veti fi citat. Nu mergeti fara el la audieri. Succes!
Cu stima.
Mulțumesc pentru răspuns și promptitudine.
S-a intocmit dosar penal si se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii de ucidere din culpă.
Se va dispune o expertiză privind dinamica producerii accidentului.
Asigurati-va apararea.
In urma unei sumare analize a informatiilor postate se intrevad unele neconcordante.. Trebuie stabilita situatia reala in momentul producerii accidentului. Se impune in acest sens efectuarea unei expertize tehnice judiciare auto care sa stabileasca viteza reala de circulatie, dinamica producerii accidentului, posibilitatile de evitare etc. Expertiza se efectueaza dupa administrarea celorlalte probe .
Se impune angajarea unui avocat specializat in asemenea cauze.
ing. Ioan Ciobanu