Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pensie alimentara

Am deschis proces pt pensie alimentara pt copil și judecătorul a hotărât 180 de lei pe luna pensia alimentara. Sunt deja 2 luni de când sa dat sentința. Firma la care lucrează fostul soț nu a virat nici un leu. Din câte știu judecătorul a spus ca trimite și la firma sentința judecătorească pt a face plata pensiei alimentare. Ce trebuie făcut? Trebuie sa caut un executor judecătoresc? Procesul a fost deschis acu 10 luni... Din câte îmi dau seama contabilu de la firma care lucrează ia scăzut salariu la jumătate de norma când a văzut ca are proces pt pensie alimentara.De 7 ani na plătit pensie alimentara. Ce pot face?
Mergeti la un executor care ii va cauta toate bunurile pe care le deține.
Pai contabilul de la firma la care este angajat nu poate fi tras la răspundere?
Contabilul nu are nicio vina, probabil ca sotul a încheiat un act adițional la contractul de muncă pe un salariu mai mic. Daca salariul e la fel de mare, atunci, executorul poate pune poprire la terț, adică la societate, daca venitul este urmaribil. Prin urmare, tot la executor trebuie sa ajungeti sa vedeti care este situația.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Din câte știu judecătorul a spus ca trimite și la firma sentința judecătorească pt a face plata pensiei alimentare.

Ati inteles gresit, nu a spus asta. Doar executorul poate infiinta la cerere, poprire pe salariu.
Puteti sa mai asteptati o luna si daca nu plateste, faceti-i plangere penala la politie pentru abandon de familie.