Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta judecatoreasca

Buna dimineata! Cu o intrebare deranjez.. Se poate da in judecata o instanta judecătorească? Tin sa precizez ca nu am fost anuntati de data redactării hotărârii de prima instanta si am întârziat cu apelul ne a fost refuzat ca fiind tardiv..putem sa dam in judecata instanta ??
nu ati primit hotararea la adresa comunicata?
Ne a dat o avocatul tarziu si ni sa refuzat apelul ca fiind tardiv..noi n am stiut data cand a fost redactată si suntem foarte nemulțumiți de sentinta data nu s a luat multe in considerare neavând si un avocat bun si chiar credem ca s a facut abuzuri si vrem sa mai putem face ceva..vrem sa dam.instanta in judecata..stiti daca se poate?
verificati mai intai daca hotararea a fost comunicata in termen. din ce scrieti aici reiese doar ca avocatul dvs. v-a transmis-o cu intarziere. verificarea se face pe documente, nu pe afirmatii.
daca avocatul nu va poate da plicul original cu care a venit hotararea, puteti sa solicitati de la instanta copia confirmarii de primire care se afla cu certitudine la dosar.
adriandimitriu, utilizator
Nu este culpa instantiei faptul ca nu ati formulat apelul in termenul legal,verificati data la care a fost comunicata avocatului,data la care av v - a anuntat pe dvs etc.Oricum ce doriti dvs nu exista din punct de vedere procedural.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat