Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Însoțitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Însoțitor

Buna seara. Daca am un copil de 20 de ani,cu probleme psihice,si spitalul imi da certificat de gradul 1,pot fii însoțitoarea lui legală(ca mamă)? Copilul nu are nici un fel de asigurare medicală,deoarece nu mai este apt de muncă.
Cred ca puteti, la primărie intrebati de conditiile pe care trebuie sa le îndepliniți pentru a semna contractul.
Se poate face angajarea numai daca nu aveti un alt contract de munca . Angajarea ca asistent personal trebuie sa fie unica . Ati putea opta pentru a primi bolnavul indemnizatia pentru insotitor .