avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

buna seara as dori sa ma ajutati intr-o problema
Am primit o instintare de la o administratie locala in legatura cu dreptul de proprietate asupra unei suprafete de padure
As dori sa stiu daca este posibil ca titlul de proprietate sa fie fi otinut prin reprezentant legal ?
Iar daca in cazul in care proprietarul este decedat treuie sa fie facurta succesiune ?
Cel mai recent răspuns: Ionita Cristina Avocat , Avocat 16:58, 27 Decembrie 2018
Poate face demersurile un reprezentant legal(delegat prin procura/avocat). Trebuie dezbătută succesiunea pentru a vinde imobilul.
Ultima modificare: Joi, 27 Decembrie 2018
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Daca proprietarul este decedat, trebuie dezbatuta succesiunea.
Ulterior, mostenitorii, pot imputernici o alta persoana sa ridice titlul de proprietate.
Depinde de mai multe aspecte. Titlurile se eliberează si direct pe numele moștenitorilor, sens în care nu mai este necesară dezbaterea succesiunii. Daca trebuie doar ridicat, tot nu aveti nevoie de dezbaterea succesiunii, doar dovediți calitatea de ruda a defunctului.

Daca nu ati putea ridica titlul, cum l-ati include in masa succesorala la notar?!?!
Ultima modificare: Joi, 27 Decembrie 2018
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Prin dezbaterea succesiunii pe celelalte bunuri, ulterior este ridicat titlul respectiv si se obtine un supliment la certificatul de mostenitor initial.
Sau: se obtine un certificat de calitate de mostenitor, se intocmeste o procura pentru ridicarea titlului de proprietate, dupa care se dezbate succesiunea.
Nici un document oficial nu se elibereaza doar pe baza dovedirii "gradului de rudenie".
Trebuie dovedita calitatea de mostenitor.
Ultima modificare: Joi, 27 Decembrie 2018
raluk0207, utilizator
Din practica, stiu la se poate ridica Titlul de proprietate fara dezbaterea succesiunii, doar pe baza dovedirii interesului. Si, interesul este tocmai dezbaterea ulterioara a succesiunii.

Daca se va elibera direct pe numele moștenitorilor, ei vor fi direct proprietari si nu va mai fi necesară dezbaterea succesorala.
Ultima modificare: Joi, 27 Decembrie 2018
Ionita Cristina Avocat, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe titlul de proprietate sunt trecuți 5 moștenitori, din care ... Buța Nelu Buța Nelu Pe Titlul de proprietate sunt trecuți 5 moștenitori, din care 3 decedați. Eu sunt fiul unuia dintre cei decedați și am solicitat Anexa 24 la Primărie ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunica gina taban gina taban Buna ziua,bunica a avut 2 copii,ea a decedat,unul din fii a decedat si acesta din urma are 3 copii.Fiul decedat a avut o garsoniera la care 2 din copii au ... (vezi toată discuția)
Act de succesiune TeoDora72 TeoDora72 Buna, Va rog sa ma ajutati cu un sfat, fiindca nu am deloc cunostinte juridice. Acum 3 ani, bunicul meu a murit. Acesta, impreuna cu bunica aveau in ... (vezi toată discuția)