Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua; Am 59 de ani si am si reusit sa am acum si stagiul complet de cotizare pentru a iesi la pensie anticipat. Daca ies la pensie anticipat mai am dreptul sa lucrez in continuare cu contract de munca?, barbatii la ce varsta pot sa iasa anticipat si cati ani ar trebui sa aiba stagiu de cotizare incluzand si armata Multumesc anticipat pt raspuns. Sarbatori fericite va doresc.
Pensie anticipata sau anticipata partial la 60 ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partial(cu penalizare) este de35 ani, fara stagiul asimilat mentionat mai sus.
Multumesc. Raspunsul dat este valabil pentru varsta si stagiul de cotizare la barbati si daca ies la pensie anticipat nu anticipat partial mai am dreptul sa lucrez in continuare cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Nu.