avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua; Am 59 de ani si am si reusit sa am acum si stagiul complet de cotizare pentru a iesi la pensie anticipat. Daca ies la pensie anticipat mai am dreptul sa lucrez in continuare cu contract de munca?, barbatii la ce varsta pot sa iasa anticipat si cati ani ar trebui sa aiba stagiu de cotizare incluzand si armata Multumesc anticipat pt raspuns. Sarbatori fericite va doresc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:12, 30 Decembrie 2018
Pensie anticipata sau anticipata partial la 60 ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partial(cu penalizare) este de35 ani, fara stagiul asimilat mentionat mai sus.
Multumesc. Raspunsul dat este valabil pentru varsta si stagiul de cotizare la barbati si daca ies la pensie anticipat nu anticipat partial mai am dreptul sa lucrez in continuare cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare in 2014 marilena13 marilena13 Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Pensionare Lacramioara Dragomirescu Lacramioara Dragomirescu Când pot ieși la pensie? Sunt născută pe 12.09.1970,lucrez din data de 17.12.1988 .Am grupa 1, 6 ani 11luni și 14 zile, iar grupa 2, 5 ani și 4 luni iar ... (vezi toată discuția)
Raspuns urgent pensie Lingurar Petru Lingurar Petru am 38 de ani lucrati din care 18 grupa A2 si am 59 de ani si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie......... (vezi toată discuția)