Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Ce regim juridic au conversațiile de pe un chat cu ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Ce regim juridic au conversațiile de pe un chat cu mai multe persoane?

Buna ziua. Conversațiile de pe un chat cu 60 de persoane (aproximativ) sunt considerate publice? Pot fi folosite ca probă în instanță? În același timp, dacă o persoană participantă la discuții le copiază și le publică, riscă ceva din punct de vedere juridic (nu mă refer la conversații care încalcă bunele moravuri sau care divulgă date de interes personal).
1. orice discutie este publica, daca unul din participanti doreste sa fie asa.
2. orice participant poate sa se indrepte impotriva altuia (in instanta civila) daca e de parere ca i s-au adus prejudicii. hotararea va fi insa a instantei.