Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general lipsa mijloc fix la inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

lipsa mijloc fix la inventar

Multumesc ,dar cred ca trebuie sa fiu mai explicita. Mijlocul fix este o prelata,s-a pierdut pur si simplu.Care e solutia?
Multumesc mult Lustex pt.raspuns. Multumesc tuturor pt.timpul acordat. Acum m-am lamurit. Deci : mijlocul fix fiind pus in functiune in 2005 inainte de aderare nu aplic ajustarea de TVA, diferenta neamortizata se inrg.in 658.ned. Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine .
O zi placuta
-cheltuiala deductibila
-nu se ajusteaza TVA

Norme CF
71^6. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Prin casarea unui mijloc fix se înţelege operaţia de scoatere din funcţiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia şi valorificarea părţilor componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului.

Multumesc Katika.Am considerat chelt.ned.pt. ca mijlocul fix este minus la inventar.