Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Contestare taxa habitat sector 2
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Contestare taxa habitat sector 2

Buna ziua,

Ce demersuri legale se pot face impotriva HCL 392/2018 ([ link extern ] ) ?

In ce masura este indrituita PS2 sa intervina si sa anuleze contracte intre persoane fizice si entitati comerciale ? Mai exact, eu am contract cu firma de salubrizare Supercom din 2010, inteleg ca acest contract ar fi "anulat" prin HCL ?

Am trimis deja un mail la PS2 prin care i-am notificat de faptul ca nu inteleg sa platesc de doua ori aceeasi taxa.

Multumesc.
Buna ziua,
o HCL poate fi atacata la instanta de contencios-administrativ.

Teoretic, contractul este legea partilor, deci nu ar putea o HCL sa intervina in contractul dvs.
Dar, este foarte important sa vedeti exact care sunt toate clauzele contractului semnat cu societatea de salubrizare.
Am inteles, multumesc.
si asociatiile de proprietari au contracte cu firme de salubritate, pt ce trebuie sa platim in plus o taxa pt acelasi lucru???
Am inteles ca asociatiile de proprietari nu vor mai plati taxa de gunoi. Din martie 2019 fiecare persoana fizica (nu si firmele sau asociatiile) din sectorul 2 va plati taxa de habitat direct la primarie (iar primaria va plati firmei de salubritate). Contactele facute de persoane, sau asociatii de locatari cu Supercom probabil vor fi reziliate de Supercom. Supercom va incheia probabil contracte cu primariile (pentru persoane fizice) si firmele.
nopris, utilizator