Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Întrebare schimbare nume minori cu cel al soțului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Întrebare schimbare nume minori cu cel al soțului mamei

daca intro relatie exista 2 minori si parintele respectiv nu acorda nici o interes asupra minoriilor si mama minorilor se casatoreset cu partenerul actual cu care este in concubinaj de mai mult de 7 ani si concubinul vrea ca si minorii sa poarta numele lui ce si minorii ar dorii acest lucru ce trebuie sa faca acest cuplu sa poata indeplini aceasta demers? ma intereseaza acest fapt ca despre mine este vorba si sa stiu ce demers trebuie sa fac ca sa devenim o familie intreaga?
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate fara acordul parintelui.
Mergeti la Direcția de asistență socială din localitate și le expuneti situatia. O sa va ajute cu procedura de urmat.

Daca tatăl biologic al minorilor nu s-a interesat de copii, instanta poate suplini acordul acestuia(poate sa NU tina cont de refuzul tatălui biologic) si poate incuviinta adoptia. Citiți legea adopției si o sa va lămuriți.
Ionita Cristina Avocat, Avocat