Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... garantii suplimentare gestionari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

garantii suplimentare gestionari

Buna ziua, daca la data angajarii, gestionarilor nu le-au fost solicitate garantii suplimentare, se pot solicita ulterior? Au dreptul sa refuze fara sa isi piarda locul de munca? nu e nimeni de acord sa le constituie.
Va multumesc.
Se pot solicita ulterior ... insa : Dacă gestionarul nu constituie, nu completeaza sau nu aduce, după caz, garantiile corespunzătoare potrivit articolului 19 alineatul ultim şi articolului 20 alineatul ultim sau dacă, din cauza altor retineri, ratele în contul garantiei în numerar nu pot fi reţinute şi nici nu sînt depuse în condiţiile articolului 13, se procedeaza la trecerea sa în alta functie ori, dacă aceasta nu este posibil, la desfacerea contractului sau de muncă. În acest din urmă caz, privitor la drepturile angajatului se vor aplica dispozitiile din legislatia muncii referitoare la desfacerea contractului de muncă, pentru motive ce nu sînt imputabile angajatului.
Garantia in numerar a fost constituita la maximul de 3 salarii insa gestiunea este mai mare. Garantia suplimentara as vrea sa stiu cum se constituie? Va multumesc
corina.O, utilizator
Cititi Legea 22/1969
[ link extern ]