Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontat absent nemotivat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontat absent nemotivat

Buna ziua , ma puteți ajuta va rog intr-o speța...in fata de 26 Decembrie am fost pontat absent nemotivat ( trebuia sa fiu tura de zi ) , in data de 24 Decembrie eram tura de zi și am informat șeful direct ca nu pot veni deoarece plec din localitate pentru a sărbătorii cu familia in alta localitate .A spus ok , ca pot pleca ,ieri am verificat pontajul și am văzut ca sunt pontat absent nemotivat ( programul de munca este 12/24,12/28 in ture . Este normal sa fiu pontat absent nemotivat in zi de sărbătoare legală ..ce demersuri pot face mai departe , asta după ce văd și fluturașul ( dacă apare in el absenta nemotivata ),multumesc .
Erati de serviciu in data de 26 Decembrie?
Da trebuia sa fiu de munca ..

Cornel Vasile a scris:

Erati de serviciu in data de 26 Decembrie?

In acest caz, s-a procedat corect.