Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi bănești reprezentând plata concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi bănești reprezentând plata concediului de odihnă

Am fost salariat în cadrul M.A.I., respectiv polițist, timp de 25 ani. Datorită unor afecțiuni medicale (neoplasm căi biliare) în perioada 01.01.2017-mai 2018 m-am aflat în concediu medical(incapacitate temporară de muncă). După această data m-am pensionat, intrucât am fost clasat ca inapt, cu gr.II de invaliditate. Am solicitat la I.P.J. acordarea drepturilor bănești reprezentând plata concediului de odihnă pentru perioada menționată, conform Codului Muncii. Am primit răspuns că nu am dreptul la concediu de odihnă pentru această perioada întrucât m-am aflat sub incidența art.3 alin.(1) din H.G. nr. 1.578/2002. Cele două acte normative se contrazic. Ce mă sfătuiți. Vă multumesc.
Ati primit raspunsuri aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

p.s.
Nu mai deschideti acelaşi topic de mai multe ori sau pe secţiuni diferite ale forumului. Topicurile în plus vor fi șterse de administratori sau moderatori.
Continuati discutia pe topicul initial deschis . Acest topic se va inchide.