Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... asigurarea unui program de circ - număr acrobatic
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

asigurarea unui program de circ - număr acrobatic

Cum și unde se poate asigura un număr acrobatic, de circ?
Daca va referiti la o asigurare profesionala, de viata trebuie sa va adresati unei firme de asigurari.
Nu mă refer la modalitatea de asigurare profesională, de accidente.

Mă refer la modalitatea de a asigura expresia unică, a actului artistic, ca „marcă” depusă, pentru un număr cât mai mare de țări.
Gen ISBN.
Cei care vor repeta numărul de circ, de echilibristică, zbor la trapez, etc., să știe că, acest număr de măiestrie, a fost deja conceput și realizat de artistul...., din țara.......... și că, se numește.......!
Sper că, am putut oferi acum, precizările de rigoare.

Puteti incerca la OSIM ca marca inregistrat/ protejata.
Numarul de circ in sine nu se poate proteja.