avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... asigurarea unui program de circ - număr acrobatic
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

asigurarea unui program de circ - număr acrobatic


Cum și unde se poate asigura un număr acrobatic, de circ?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 17:17, 8 Ianuarie 2019
Daca va referiti la o asigurare profesionala, de viata trebuie sa va adresati unei firme de asigurari.
Nu mă refer la modalitatea de asigurare profesională, de accidente.

Mă refer la modalitatea de a asigura expresia unică, a actului artistic, ca „marcă” depusă, pentru un număr cât mai mare de țări.
Gen ISBN.
Cei care vor repeta numărul de circ, de echilibristică, zbor la trapez, etc., să știe că, acest număr de măiestrie, a fost deja conceput și realizat de artistul...., din țara.......... și că, se numește.......!
Sper că, am putut oferi acum, precizările de rigoare.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti incerca la OSIM ca marca inregistrat/ protejata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numarul de circ in sine nu se poate proteja.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Brevetare brand pneuros pneuros as dori sa incep o afacere, activitatea respectiva exista dar in forma in care vreau eu sa fac nu cred ca exista cum as putea sa o procedez sa nu fiu copiat? (vezi toată discuția)
Acuzat de concurenta neloiala, daca folosesti 2 cuvinte generale? ecompasiv ecompasiv Buna ziua, Sunt administratorul unei firme de servicii grafica si IT. Tocmai am fost apelat de un avocat care mi-a spus ca facem concurenta neloiala, ... (vezi toată discuția)
Ajutor inregistrare marca de la distanta cipsoft cipsoft Buna ziua, Cineva cu experienta poate ma ajuta: Vreau sa inregistrez o marca verbala pentru o singura clasa. Am inteles ca se poate depune cererea si prin ... (vezi toată discuția)