Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se procedează în cazul mai multor executări ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se procedează în cazul mai multor executări silite dacă debitorul nu a girat niciun împrumut cu bunuri mobile sau imobile?

Buna ziua,

Am 3 intrebari:

1. In cazul mai multor executari silite (cateva IFN-uri + o banca) maximul care se poate lua din salariu este de 1/2?

2. Se face proprirea direct la angajator sau se blocheaza contul bancar?

3. Daca nu am girat la niciunul cu casa (nu am casa pe numele meu) sau masina, se poate ca la executarea silita, daca nu sunt multumiti de ce se recupereaza din salariu, sa se treaca la executarea masinii sau a bunurilor din casa in care am domiciliul dar nu este pe numele meu? Masina este pe numele meu.

Multumesc,

Manuela Rășină, administrator
Nu inteleg cum un creditor poate pune sechestru pe un bun cu care s-a garantat la un alt credit.
Care mai e rolul garantiei atunci, daca tu ca si creditor nu esti sigur de ea si ca poate fi luata de alt creditor.

Din ce am citit acum:
"Poate pune sechestru, insa nu poate instraina bunul pentru a acoperi creanta decat cu acordul creditorului in favoarea caruia este ipotecat bunul. "
Este un exemplu pentru ipoteca, dar cred ca este si cazul garantiei mobile.
Se aplica
Cum am spus: sechestru se poate pune.

Alexandru9314 a scris:

Nu inteleg cum un creditor poate pune sechestru pe un bun cu care s-a garantat la un alt credit.
Care mai e rolul garantiei atunci, daca tu ca si creditor nu esti sigur de ea si ca poate fi luata de alt creditor.

Din ce am citit acum:
"Poate pune sechestru, insa nu poate instraina bunul pentru a acoperi creanta decat cu acordul creditorului in favoarea caruia este ipotecat bunul. "
Este un exemplu pentru ipoteca, dar cred ca este si cazul garantiei mobile.